Porady

Zegar astronomiczny – sterowanie oświetleniem zewnętrznym z przerwą na noc

Zegar astronomiczny – sterowanie oświetleniem zewnętrznym z przerwą na noc

Automatyczne sterowanie oświetleniem ma wiele zalet. Istnieje kilka sposobów na kontrolowanie czasu działania takich instalacji. Jednym z nich jest zamontowanie zegara astronomicznego, który działa na podstawie położenia słońca względem horyzontu. Na czym dokładnie polega jego funkcjonowanie i czy jest to dobry wybór?

Jak działa zegar astronomiczny w systemach oświetleniowych?

Zegar astronomiczny ma za zadanie załączać i wyłączać obwód zgodnie z parametrami zaprogramowanymi przez użytkownika. Bazuje ona na położeniu słońca względem horyzontu i uwzględnia przerwę na noc. Z tego powodu jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie korzystają z oświetlenia przez całą noc a tylko po zmierzchu i przed świtem. 

Czy zegar astronomiczny musi mieć stały dostęp do naturalnego światła?

Wiele nowoczesnych zegarów astronomicznych przetwarza dane w swoim procesorze, dlatego nie muszą one mieć codziennego dostępu do naturalnego światła. Wystarczą informacje zebrane w procesie instalacji. Zegar bazuje wówczas na danych na temat położenia geograficznego, przesunięcia czasowego czy bieżącej daty. Takie parametry da się samodzielnie korygować.

Zegary astronomiczne w instalacjach oświetleniowych zakładają również przerwę nocną na określony czas. W ten sposób można zmniejszyć wydatki związane z zasilaniem takiego systemu.

Gdzie stosuje się zegary astronomiczne?

Zegary astronomiczne wchodzą w skład instalacji wykorzystywanych do oświetlania ulic, ogródków, parków czy elewacji zabytkowych obiektów. Są powszechnie używane także do tworzenia systemów oświetleniowych wokół prywatnych domów czy banerów reklamowych. Niekiedy pojawiają się też w przypadku rolet zewnętrznych, które powinny opuszczać się o określonych porach. Możliwości zastosowania zegarów astronomicznych w nowoczesnych instalacjach jest zatem naprawdę wiele.

Zegary astronomiczne w nowoczesnym wydaniu są bardzo funkcjonalne i ekonomiczne. Pozwalają na ustawianie odpowiednich parametrów światła, jednocześnie działając w pełni automatycznie. Można je zaprogramować przy pomocy aplikacji na telefonie – mówi specjalista z firmy F&F.

Sprawdź produkty oferowane przez F&F – https://www.fif.com.pl/pl/36-zegary-sterujace-programowalne

Budowa poszczególnych zegarów astronomicznych różni się w zależności od wybranego modelu. Czasami w ich skład wchodzi także bateria pozwalająca na zasilanie urządzenia w sytuacji, gdy zostanie ono odłączone od sieci. Dzięki temu taki sprzęt może być wykorzystywany w wielu lokalizacjach, zapewniając automatyczne sterowanie oświetleniem dopasowane do aktualnej pory dnia.

Similar Posts