Porady

Zabezpieczenia pożarowe dla hal i magazynów

Zabezpieczenia pożarowe dla hal i magazynów

Odpowiednie zabezpieczenia pożarowe są szczegółowo opisane w przepisach budowlanych. W zależności od rodzaju budynku należy zastosować odpowiednie rozwiązania, które mają na celu ochronę przebywających wewnątrz osób. Dowiedz się, jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe możesz zastosować w przypadku hal, magazynów i obiektów handlowych.

Najważniejsze wymogi dotyczące ochrony przeciwpożarowej hal i magazynów

Prawem przeciwpożarowym należy się zainteresować już na etapie projektowania obiektu. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów, które będą chroniły konstrukcję przed zawaleniem i przed rozprzestrzenianiem się ognia. Ważnym czynnikiem jest także odpowiednie rozprzestrzenianie się dymu, który może stanowić zagrożenie dla sąsiednich budynków.

Istotnym elementem zabezpieczeń przeciwpożarowych w halach i magazynach są także drogi ewakuacyjne, przeciwpożarowe wyłączniki prądu i łatwo dostępne gaśnice, koniecznie z aktualną datą ważności. Sprzęty lub magazynowane produkty powinny być rozmieszczone w taki sposób, by nie utrudniać ludziom ewakuacji. Warto również zadbać o zabezpieczenia, które ochronią znajdujące się w magazynie przedmioty – zapobiegną rozprzestrzenianiu się ognia i ochronią przed ewentualnym wybuchem. Na szczęście obecnie dostępne są nowoczesne i skuteczne rozwiązania przeciwpożarowe, które mają zastosowanie również w przypadku hal i magazynów.

Klapy dymowe – nowoczesne rozwiązanie przeciwpożarowe

Niezawodna ochrona przeciwpożarowa to korzyść dla właściciela budynku i bezpieczeństwo pracowników. W tym wypadku nie warto szukać kruczków w prawie, czy oszczędności, gdyż z ogniem nie ma żartów. Nie sposób jednak nie zauważyć, jak trudne do spełnienia są określone wymogi dotyczące trwałości i wytrzymałości budynków. W tym przypadku z pomocą przychodzą urządzenia przeciwpożarowe, m.in. klapy dymowe sterowane elektrycznie. Zastosowanie urządzeń przeciwpożarowych łagodzi wymagania budowlane i stanowi realną ochronę. Klapy oddymiające mają ponadto dodatkowe zalety.

Jak działają klapy oddymiające?

Klapy dymowe montowane są na dachu budynku i znajdują zastosowanie zarówno w przypadku hal, magazynów, jak i obiektów handlowych i mieszkalnych. Stworzony za pomocą klap oddymiających system odprowadza dym, ciepło i toksyny z pomieszczenia. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi wewnątrz płonącego budynku – ułatwia ewakuację i niweluje ryzyko zatrucia się dymem. Warto zaznaczyć, że większość ofiar pożarów ginie nie od ognia, a od trujących gazów znajdujących się w dymie!

Dzięki klapom oddymiającym możliwe jest również sprawne przeprowadzenie akcji gaśniczej. Dzięki temu istnieją większe szanse na szybkie poskromienie pożaru i zmniejszenie strat.

Nowoczesne klapy oddymiające uruchamiają się automatycznie w przypadku wykrycia zagrożenia. Dostępne są klapy dymowe sterowane elektrycznie, a także klapy dymowe sterowane pneumatycznie. Oba rodzaje znajdują zastosowanie w przypadku hal, magazynów i budynków użyteczności publicznej.

Similar Posts