Ogród

Nawadnianie ogrodu – kilka sposobów na jego automatyzację

Nawadnianie ogrodu – kilka sposobów na jego automatyzację

Jednym z głównych czynników wpływających na prawidłowy wzrost i rozwój roślin jest dostęp do wody. W warunkach suszy rośliny po prostu nie będą dobrze rosły, nawet jeśli zapewnimy im najlepsze warunki glebowe. Regularne podlewanie wymaga jednak sporo czasu i zaangażowania, więc warto poznać sposoby, dzięki którym proces ten można sobie znacznie ułatwić. Oto kilka z nich.

Zraszacz pulsacyjny

Jednym z najprostszych sposobów pozwalających na łatwiejsze nawadnianie trawnika jest wykorzystanie zraszacza pulsacyjnego. Wykorzystanie go nie wymaga żadnych większych prac, gdyż wystarczy wpiąć go w wąż ogrodowy podłączony do kranu, wbić w glebę, a następnie uruchomić wodę. Zraszacz równomiernie podleje cały teren, jaki jest w jego zasięgu, a my w tym czasie będziemy mogli oddać się odpoczynkowi lub wykonać inne prace ogrodowe.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że to my musimy pamiętać o wyłączeniu zraszania w odpowiednim momencie oraz przestawieniu go w inne miejsce, by został podlany inny fragment ogrodu.

Linie kroplujące

Alternatywą dla zraszaczy pulsacyjnych są linie kroplujące, które najlepiej się sprawdzają do precyzyjnego nawadniania roślin ozdobnych. Specjalny wąż ogrodowy rozkłada się wokół roślin ozdobnych, a następnie podpina się do niego końcówki kroplujące, które wbija się w glebę obok korzeni roślin. Dzięki temu można precyzyjnie doprowadzić wodę do roślin, które tego najbardziej potrzebują i cieszyć się ich pięknym wzrostem, ograniczając przy okazji zużycie wody. Liniami kroplującymi można sterować ręcznie, włączając i wyłączając wodę, ale można również wybrać ich automatyczne sterowanie.

Automatyczne sterowanie podlewaniem

Doskonałym sposobem na lepszą automatyzację podlewania, zarówno zraszaczami pulsacyjnymi jak i liniami kroplującymi, jest wykorzystanie automatycznego sterowania. Wystarczy wybrać jeden ze sterowników dostępnych w sklepie Rolmarket.pl, podłączyć go do kranu, a następnie podpiąć do niego węże ogrodowe. W zależności od modelu, sterownik może obsługiwać jedną lub kilka linii, włączając i wyłączając nawadnianie w zadany sposób. Można ustawić zarówno czas podlewania, jak i godziny, w których ma się ono odbywać. Dzięki zastosowaniu automatycznego sterowania można mieć pewność, że rośliny zawsze mają dostęp do wody, a podlewanie nie wymaga żadnego zaangażowania z naszej strony.

Similar Posts