Ogród

Sposób na funkcjonalny ogród

Sposób na funkcjonalny ogród

Posiadanie ogrodu to ogromny atut, zwłaszcza w okresie letnim, gdy możemy korzystać z jego uroków. Jednak warto pamiętać, że nie każda przestrzeń będzie zachęcać zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością. Dlatego bardzo ważny jest sposób, w jaki ogród został zaprojektowany. Przemyślana aranżacja sprawia, że taka przestrzeń jest chętnie odwiedzana nie tylko przez domowników, ale również przez osoby, które wpadają z wizytą. Czego nie powinno w niej zabraknąć?

Planowanie przestrzeni jest bardzo ważną częścią prac nad aranżacją ogrodu. W takim planie należy uwzględnić oczekiwania użytkowników oraz warunki, jakie panują na konkretnej nieruchomości. Dobry projektant będzie potrafił sprostać takim wymaganiom i stworzyć przyjemną przestrzeń nawet na działce o niedużej powierzchni.

Jak należy planować przestrzeń ogrodu?

Przede wszystkim należy podzielić nieruchomość na strefy funkcjonalne. Te wyodrębnia się, biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania domowników. Jeśli nieruchomość będzie zamieszkiwana przez rodzinę z małymi dziećmi, to na posesji nie powinno zabraknąć przestrzeni przeznaczonej do zabawy; a jeżeli zamieszka tam zapalony majsterkowicz, to warto znaleźć miejsce, gdzie będzie mógł w spokoju realizować swoją pasję.

Wśród wydzielonych na terenie posesji stref nie może zabraknąć przestrzeni do wypoczynku. W końcu przecież każdy z nas lubi czasem na świeżym powietrzu napić się kawy, delektując się śpiewem ptaków i oddając błogiemu lenistwu. Aranżacja takiej przestrzeni to sprawa bardzo indywidualna. Jednym zależy na tym, by znalazł się w niej wygodny leżak, inni preferują duży stół, przy którym będzie można zjeść z rodziną niedzielny obiad. Zdarza się i tak, że domownicy nie mogą się zdecydować, skutkiem czego konieczne są kompromisy. A gdyby tak zamiast nich postawić na meble o wielu funkcjach?

Tam, gdzie przestrzeń jest niewielka, a wymagań wiele

Niektóre modele mebli ogrodowych pełnią jednocześnie kilka różnych funkcji. Czasem są to meble, które realizują jednocześnie dwa, niekiedy trzy, ale zdarza się, że nawet cztery różne zadania. Przykłady takich rozwiązań znajdziesz na stronie https://bazkar.pl, a wśród nich ławostół, który doskonale sprawdza się jako stolik kawowy. Jednak jeśli zechcesz zjeść w ogrodzie obiad, możesz w sprytny sposób podnieść jego blat, by zapewnić sobie większy komfort. Jest też wiele innych mebli, które mogą być użytkowane na wiele sposobów. Takim najprostszym i najczęściej wskazywanym przykładem jest ogrodowa skrzynia, która pełni jednocześnie funkcję siedziska, albo pufa z ukrytym schowkiem. A z tych bardziej spektakularnych warto wspomnieć lodówkę ogrodową Ice Cube 4w1, która może być schowkiem, podnóżkiem, pufą, no i oczywiście lodówką!

Szybka zmiana aranżacji – jak to się robi?

Wielofunkcyjne meble, o których wspominamy powyżej, są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które aranżując przestrzeń wypoczynkową, mają do dyspozycji niewiele miejsca. Muszą wtedy iść na kompromis i rezygnować z wielu mebli, o których wcześniej marzyli, albo, co naszym zdaniem jest bardzo rozsądne, zdecydować się na modele o wielu funkcjach. Nie jest to jednak jedyny sposób na oszczędzanie miejsca i stworzenie przestronnej strefy wypoczynkowej. Dużo możliwości dają też meble modułowe. Czym są i w jaki sposób mogą poprawić komfort użytkowników?

Meble modułowe to meble przeznaczone do wypoczynku. A raczej zestawy mebli, bo zazwyczaj jest to stolik, kanapa i fotele albo pufy. Ich zaletą jest to, że zostały zbudowane ze specjalnych modułów, które nie są ze sobą na stałe połączone. Można je dowolnie ustawiać i łączyć, a dzięki temu zmieniać przestrzeń. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim jest to możliwość aranżacji przestrzeni zgodnie z aktualnymi potrzebami. Część modułów można oddzielić i schować, co pozwoli na co dzień zagwarantować użytkownikom więcej miejsca. Natomiast wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba (odwiedziny rodziny lub znajomych) można połączyć je z pozostałymi elementami i stworzyć w ten sposób duży zestaw wypoczynkowy. Meble modułowe to ogrom zalet i idealne rozwiązanie dla kompaktowych przestrzeni.

Jak zadbać o porządek i harmonię?

Trzeba jednak pamiętać, że ogród to nie tylko miejsce przeznaczone do wypoczynku. To również dużo obowiązków. Koszenie trawy, pielęgnacja roślin, grabienie liści. Do utrzymania ogrodu niezbędne są odpowiednie narzędzia, urządzenia i preparaty chemiczne. Na niedużych nieruchomościach dość często pojawia się problem z ich przechowaniem. Dlatego dobrze jest przewidzieć takie miejsce już na etapie planowania ogrodu. Jeśli zostanie wydzielone wcześniej, nie będzie z tym kłopotu wtedy, kiedy jego przestrzeń zostanie już urządzona.

Funkcjonalność ogrodu jest niezwykle istotna tam, gdzie mamy do czynienia z niedużymi powierzchniowo posesjami. Warto zadbać o nią jednak również na dużych działkach. To pozwala cieszyć się przestrzenią i użytkować ją z przyjemnością.

 

Similar Posts