Wygodna przestrzeń do pracy i odpoczynku na świeżym powietrzu nie będzie kompletna bez odpowiedniego zadaszenia, które osłoni nas przed słońcem i deszczem. Do wyboru mamy zadaszenia tymczasowe i stałe. Sprawdź, kiedy pergola będzie lepsza od markizy.
Miejsce do pracy i relaksu na świeżym powietrzu
Od wiosny do jesieni pogoda zachęca do aktywności i odpoczynku na tarasie lub w ogrodzie. Chętnie przyjmujemy to zaproszenie, o ile mamy ku temu odpowiednie warunki. Wygodne stanowisko do pracy, meble ogrodowe, leżaki, zestaw wypoczynkowy – to wszystko powinno być zabezpieczone przed niespodziewanym deszczem lub mocno świecącym słońcem. Nie ma nic gorszego niż nerwowe obserwowanie przesuwających się chmur i spekulowanie – będzie padać, czy nie. O wiele przyjemniej jest po prostu relaksować się w ogrodzie bez konieczności zamartwiania o pogodę. Dlatego zadaszenie niewielkiej nawet przestrzeni w ogrodzie może znacząco wpłynąć na komfort korzystania z niego. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na lekkie i zajmujące stosunkowo mało miejsca markizy lub masywniejsze, a zarazem stabilniejsze, pergole ogrodowe. Jedne i drugie doskonale wpiszą się wizualnie w przestrzeń ogrodu dzięki indywidualnemu doborowi rozmiaru i koloru konstrukcji i pokrycia dachowego.
Markizy nad tarasami i balkonami
Markiza przytwierdzana do budynku to najprostsza, a zarazem najmniejsza forma osłony przed słońcem i deszczem. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość złożenia markizy, gdy jest niepotrzebna. Markizy zajmują mało miejsca, nie są trwale połączone z podłożem, doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy choćby kawałka dachu nad głową, a nie mamy miejsca na dostawienie konstrukcji opartej na filarach.
Markizy najczęściej montowane są nad balkonami i tarasami. W przestrzeni publicznej można je spotkać nad witrynami sklepów i restauracji. Bywają osłoną ogródków kawiarnianych i restauracyjnych. Ich wygląd zawsze jest indywidualną kwestią. Zazwyczaj są dobierane kolorystycznie do otoczenia. Wymiar także jest sprawą do uzgodnienia. Dzięki temu każdy może mieć dokładnie taką markizę, jakiej potrzebuje. W warunkach domowych kolory markiz dobiera się na ogół do kolorów elewacji lub stolarki otworowej. Można połączyć obie możliwości, wybierając markizy dwu i więcej kolorowe.
Markizy wolnostojące na tarasach i w ogrodach
Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest markiza na stałe powiązana z budynkiem. Czasem potrzebujemy osłony w miejscu oddalonym od domu o kilka, może nawet kilkanaście metrów, jednak niekoniecznie chcemy od razu stawiać stałą konstrukcję w postaci altanki ogrodowej. Na przeszkodzie może stać potrzeba tymczasowego rozwiązania (np. wtedy, gdy wynajmujemy dom lub planujemy przeprowadzkę w niedługim czasie) lub brak miejsca. Tutaj dobrym rozwiązaniem są markizy wolnostojące. Ich konstrukcja opiera się na zaledwie dwóch podporach pionowych, które wymagają twardego podłoża. Markiza po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Rozłożona zapewni tymczasowe zacienienie wybranej części tarasu lub ogrodu. Markizy w mniejszych rozmiarach rozkładają się jednocześnie na dwie strony. Otrzymujemy symetryczne, równomierne zadaszenie. Duże markizy składają się z dwóch niezależnych systemów zadaszeń. Tu możemy zadecydować, czy potrzebujemy rozłożyć całą markizę, czy tylko jej połowę.
Markiza sprawdzi się dobrze zarówno przy słonecznej, jak i deszczowej pogodzie. W przypadku silnego wiatru trzeba ją złożyć.
Pergola – stabilne zadaszenie odporne na wiatr
Pergola to propozycja stabilnej i stałej konstrukcji, która nie tylko chroni przed słońcem i deszczem, ale także oprze się podmuchom silnego wiatru. Pergolę możemy dobudować do ściany budynku, by osłonić taras lub postawić w ogrodzie jako samodzielny element. Pergola tarasowa wymaga co najmniej dwóch podpór połączonych z podłożem, pergola ogrodowa – przynajmniej czterech. Ponieważ moduły pergoli można dowolnie łączyć w większe konstrukcje, w praktyce możemy postawić tak duże zadaszenie, jakiego potrzebujemy. Pergole mogą ciągnąć się w ogrodach lub wzdłuż budynków na wiele metrów. To niewątpliwa przewaga pergoli nad markizami.
Drugą zaletą pergoli, o której warto wspomnieć, jest możliwość wyboru praktycznie dowolnego pokrycia dachowego. Może to być podobnie jak w przypadku markizy tkanina wodoodporna, ale mogą też być panele szklane lub aluminiowe. Na etapie projektu można wybrać zarówno typ i kolor pokrycia dachowego, jak i kolor konstrukcji.
Granica między markizą i pergolą jest dość płynna, a wybór nie zawsze oczywisty. W kluczowym momencie dobrze jest poprosić o pomoc fachowców. Profesjonalna firma nie tylko doradzi, ale także zaoferuje pomoc na etapie projektu i montażu. Mieszkańcy Łodzi i okolic pomocy mogą szukać tutaj: http://www.twojamarkiza.pl/.