Kominki wciąż są jednym z popularnych trendów, jeśli chodzi o dekorację wnętrz o dużej powierzchni, ze szczególnym uwzględnieniem salonu, w którym wypoczywamy po pełnym wrażeń dniu oraz przyjmujemy gości. Kominek pełni zatem funkcję estetyczną, ale nie da się ukryć, że równie ważne jest to, by spełniał funkcję użytkową. W zależności od rodzaju zastosowanego wkładu kominkowego, kominek może dogrzewać jedno pomieszczenie, ogrzewać cały dom, albo jednocześnie powierzę i wodę użytkową. Poszczególne wkłady kominkowe różnią się też sprawnością, sposobem wykończenia czy wielkością drzwiczek.
Wkłady kominkowe żeliwne i stalowe
Na rynku dostępne są zarówno wkłady kominkowe żeliwne, jak i stalowe. Ścianki wkładów żeliwnych są nieco grubsze, przez co wkłady zyskują masywny wygląd. Wkłady odlewane z żeliwa nie mają żadnych widocznych łączeń czy spawów, dlatego są niezwykle szczelne. Bywa też tak, ze wkład wykonuje się z płyt żeliwnych, ale w tym przypadku istnieje ryzyko, że po wieloletnim użytkowaniu zaczną się rozszczelniać. Żeliwne wkłady kominkowe często posiadają rozmaite zdobienia, poniekąd nawiązujące do tego, co było modne przez laty. W nowoczesnych pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzają się wkłady stalowe, które są lżejsze i prostsze w formie. Wybór wkładów ze stali jest obecnie ogromny, bo to właśnie po nie konsumenci sięgają najczęściej.
Paleniska wkładów kominkowych stalowych wyłożone są elementami akumulującymi ciepło. Zwykle są to płyty z szamotu bądź wermikulitu, czyli materiałów o pojemności cieplnej znacznie większej niż żeliwo. Bogaty asortyment wkładów kominkowych o solidnej i stabilnej konstrukcje stalowo-szamotowej oferuje m.in. firma Hajduk. We wkładach od tego producenta stosowane są rozwiązania, które usprawniają proces spalania, a wielu przypadkach zapobiegają również brudzeniu się szyby.
Moc i sprawność wkładu kominkowego
Dopuszczone do sprzedaży wkłady kominkowe to produkty, które przeszły wiele różnorodnych testów i zostały oznaczone stosowanymi certyfikatami. Nie należy kupować niecertyfikowanych wkładów z niepewnego źródła, nawet jeśli są oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach. Wkład kominkowy musi być urządzeniem bezpiecznym, a przy tym zapewniającym niezawodne, ekologiczne i estetyczne źródło ciepła. Dla użytkowników niemałe znaczenie ma także aspekt ekonomiczny, dlatego dużą wagę przywiązują do mocy i sprawności wkładu kominkowego.
Moc wkładu kominkowego należy dobrać stosowanie do wielkości pomieszczenia, w którym ma stanąć kominek. Zbyt duża moc urządzenia stanie się przyczyną jego przegrzewania, natomiast zbyt niska nie zapewni dostatecznej ilości ciepła. Moc grzewczą wkładu kominkowego powinien dobrać fachowiec, który w dalszej kolejności zajmie się montażem urządzenia.
Kolejną kwestią jest sprawność kominka. Zaleca się by nie wynosiła mniej niż 70% podczas pracy w normalnym trybie i nie mniej niż 80% podczas spalania z ograniczonym dopływem powietrza. Im wyższa sprawność wkładu kominkowego, tym mniej paliwa potrzeba do rozruchu kominka, ogień pali się równo i długo, a tym spalanie staje się ekonomiczne.