Dom

Dom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy czy z poddaszem?

Wybór projektu to pierwszy krok do realizacji marzenia o własnym domu. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest ilość kondygnacji budynku. Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań oraz porównujemy koszt inwestycji.

Wybór projektu nie zawsze jest w pełni indywidualną decyzją inwestora. O tym, czy na działce, na której planujesz budowę domu, może stanąć dom parterowy lub z poddaszem użytkowym, stanowi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni lub w razie jego braku Warunki Zabudowy.

W dokumentach znajdują się m.in. informacje o maksymalnych dopuszczalnych wymiarach budynku oraz kącie nachylenia dachu, co zazwyczaj determinuje wybór projektu. Jeśli jednak zakres jest duży lub dla danego terenu nie powstały jeszcze dokumenty, inwestor może samodzielnie dokonać decyzji — dom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy — zalety

Główną zaletą domu parterowego jest funkcjonalny i wygodny rozkład pomieszczeń. Wszystkie pokoje znajdują się na jednym poziomie, co eliminuje konieczność budowy schodów oraz codziennego kluczenia między piętrami. Wiele osób decyduje się również na taki projekt ze względów perspektywicznych, chcąc zapewnić sobie wygodę na tzw. „stare lata”.

Inną zaletą domu parterowego jest także szybki czas realizacji. Budowa parterowego budynku jest znacznie szybsza i prostsza niż domu wielokondygnacyjnego, trudniej także o popełnienie ewentualnych błędów konstrukcyjnych. Brak pięter i konieczności wykonania wzmacnianych stropów oraz schodów to także spora oszczędność.

Dom parterowy — wady

Podstawową wadą domu parterowego jest niska energooszczędność. Za duże straty ciepła odpowiada duża powierzchnia dachu oraz ograniczenie dopływu światła słonecznego ze względu na brak okien dachowych.

Najdroższym elementem konstrukcyjnym domu parterowego są rozległe fundamenty, których cena może być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Większa powierzchnia zabudowy, wymaga zazwyczaj większej działki, co także znacząco wpływa na cenę inwestycji.

Dom z poddaszem — zalety

Dom z poddaszem daje więcej możliwości rozplanowania pomieszczeń oraz wydzielenia strefy dziennej oraz sypialnej. Przykładem mogą być nowe domy w Konstantynowie Łódzkim, gdzie parter pełni rolę salonu, gabinetu oraz kuchni, a poddasze przeznaczone jest na wygodne i obszerne sypialnie dla domowników.

Dom z poddaszem jest także znacznie bardziej energooszczędny. Odpowiednia cyrkulacja sprawia, że ciepłe powietrze z dołu trafia na poddasze i ogrzewa pomieszczenia. Mniejsze są także utraty ciepła przez dach.

Dom z poddaszem to mniejsze koszty fundamentów oraz dachu, których powierzchnia jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku domów parterowych. Jest to także typ domów, które dobrze sprawdzą się na mniejszych lub wąskich działkach.

Dom z poddaszem — wady

Konieczność postawienia dodatkowych stropów, podłóg oraz schodów sprawia, że dom z poddaszem jest droższym rozwiązaniem. Koszty generuje także konieczność dodatkowego ocieplenia dachu oraz okna dachowe. Poziom poddasza daje dodatkową przestrzeń, jednak jest ona ograniczona przez liczne skosy. Pomieszczenia wymagają więc najczęściej zakupu mebli na wymiar lub o niestandardowych rozmiarach.

Dom parterowy czy z poddaszem?

Wybór projektu powinien być dostosowany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni oraz potrzeb przyszłych domowników. Dom z poddaszem to świetny wybór dla rodziny wielopokoleniowej, podczas gdy dom parterowy dobrze sprawdzi się w przypadku seniorów lub gdy budujesz dom tylko na własne potrzeby. W obu przypadkach warto postawić na projekt, który będzie dostosowany powierzchnią do wymiarów działki.

Similar Posts