Artykuły Dom

Jaki jest koszt budowy domu 2019?

Jaki jest koszt budowy domu 2019?

Jaki jest koszt budowy domu 2019? To pytanie zadaje sobie pewnie każdy przed budową. Cena wybudowania domu o średnim standardzie to około4-4,5 tys. zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Jednak, jeżeli zwrócisz uwagę na pewne kwestie, to możesz wybudować dom znacznie taniej. Niewłaściwie przygotowanie doprowadzi do tego, że przekroczysz swój budżet. Właśnie dlatego powinieneś na spokojnie przeczytać ten artykuł. Dzięki temu będziesz mógł średnio zaoszczędzić 20 procent. 

Jak kształtują się ceny domów?

Gdy analizuje się koszt budowy domu jednorodzinnego w 2019 roku, to można zauważyć, że znacząco się on nie różni w porównaniu do poprzednich lat. Koszt budowy domu w 2019 roku to mniej więcej 4000 zł za 1 m2. Zgodnie z danymi GUS koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w pierwszym kwartale 2019 r. to 4132 zł. Natomiast statystyczny deweloper w Warszawie musi zapłacić za zbudowanie 1 m2 mieszkania mniej więcej 4000 zł. Jednak sprzedaje mieszkania w stanie deweloperskim już za 4500-4600 zł. Ogólnie rzecz biorąc ceny mieszkań w Warszawie są tak wysokie, że można za te pieniądze samodzielnie wybudować dom w dobrym standardzie. W szczególności, jeżeli nie chce się go postawić w Warszawie lub w jej okolicach. W Polsce są dużo niższe ceny budowy domów. Mniejsze ceny są w województwie świętokrzyskim czy podlaskim. Natomiast wyższe w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Tak, jak już wspominaliśmy, najdrożej jest w Warszawie, ale nie powinno to nikogo dziwić. Inwestor ze stolicy zapłaci średnio o 11 procent więcej za robociznę w porównaniu do stawek krajowych. Jednak to i tak jeszcze nie jest źle. Trzeba pamiętać o tym, że średnia krajowa zarobków przez cały czas rośnie, oprocentowanie kredytów się zmniejsza, a koszty budowy też spadają. Może jest to najlepszy czas, żeby zacząć budować własny dom, a nie kupować drogie mieszkanie w mieście? Minusem jest to, że do domu potrzebna jest działka. Średnia cena parceli to 80 zł/m2. W związku z tym właśnie cena Twojego domu wzrosła o 80 000 zł. 

Na czym można zaoszczędzić przy budowie domu?

Oszczędzanie powinno zacząć się już na etapie wyboru projektu oraz prac wykończeniowych. Projekt małego domu z dwuspadowym dachem, bez balkonów, z powierzchnią pokojów dopasowaną do Twoich potrzeb, to wyraz Twoich oszczędności. Wbrew pozorom w ogóle nie są Ci potrzebne aż cztery balkony albo trzy sypialnie, a w ten sposób będziesz mógł zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych. Gdy zrezygnujesz z dodatkowego pokoju o powierzchni 15 m2, to zaoszczędzisz 45 tys. zł.

Similar Posts