Artykuły Dom

Recepta na szybkie i tanie budowanie – które materiały wybrać, by przyspieszyć budowę domu?

Recepta na szybkie i tanie budowanie – które materiały wybrać, by przyspieszyć budowę domu?

Współczesny rynek budowlany oferuje coraz to nowe rozwiązania, dzięki którym budowanie staje się szybsze i bardziej ekonomiczne. Ale nie wszystkie z dostępnych metod są w tym równie skuteczne. W poniższym artykule podpowiadamy, które z materiałów i technik wybrać – zdradzamy receptę na szybkie i tanie budowanie!

Czas realizacji inwestycji

Budowa domu jednorodzinnego metodą tradycyjną trwa w teorii od 12 do 16 miesięcy. Jednak w praktyce może się znacznie przedłużyć z wielu względów i zwykle tak się dzieje. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że odpowiednio dobrany materiał oraz technika murowania pozwalają w znacznym stopniu skrócić czas realizacji inwestycji – od tego, który z materiałów wybierzemy, będzie zależał czas budowy domu. Stan surowy jest niewątpliwie jednym z najdłuższych jego etapów. Lwią część czasu wykonywanych prac zajmuje wznoszenie ścian i stropów. Jaką więc technikę zastosować i czego użyć do ich budowy, by zyskać na czasie?

Z jakiego materiału wykonać ściany?

Współczesny rynek budowlany oferuje szeroką gamę produktów, które przeznaczone są do ich budowy. Wyróżnia się kilka materiałów, do wyboru masz:

  • ceramikę,
  • beton komórkowy,
  • keramzytobeton,
  • silikat.

Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Nie wszystkie one pozwalają w równy stopniu sprawnie i szybko budować. Zastosowanie wielkoformatowych bloczków silikatowych to obecnie najlepsze z rozwiązań, dzięki któremu możesz skrócić czas budowy nawet o połowę!

 Silka tempo – skracamy czas budowy

Silka tempo to system budowy ścian z użyciem wielkoformatowych bloczków silikatowych przy pomocy miniżurawi. Urządzenia te skracają czas murowania o 2/3. Budowa ścian przy zastosowaniu tej metody jest nie tylko szybsza, ale także znacznie bardziej komfortowa. Zasługą szybkiego budowania jest także materiał, z którego wykonywane są bloczki silikatowe. Do ich produkcji wykorzystuje się w pełni naturalne surowce, takie jak woda, piasek i wapno. To dzięki nim produkt odznacza się dużą przyczepnością, która sprawia, że zaprawa szybko się wiąże.

Bloczki sylikatowe cechuje również dokładność pomiarowa. Dobrze przycięte elementy sprawiają, że powierzchnia ścian jest niemal idealnie równa. Dzięki temu murowanie jest znacznie łatwiejsze i nie wymaga poprawek. Inną ważną kwestią jest niezwykła wytrzymałość, którą posiadają silikaty. Wynosi ona nawet do 25N/mm2 i jest najwyższa wśród materiałów wykorzystywanych w budownictwie do budowy ścian. Wysoka wytrzymałość sprawia, że nie jest konieczne stosowanie wzmocnień na słupach czy narożnikach, dzięki czemu również zyskujemy na czasie.

Duże oszczędności

Budowa domu z wykorzystaniem systemu Silka tempo pozwala zaoszczędzić nawet do 30% wszystkich nakładów finansowych przeznaczonych na realizację inwestycji. Największe oszczędności dotyczą kosztów pracowniczych. Warto pokreślić, że produkt odznacza się szeregiem właściwości, które także przyczynią się do oszczędności. Oprócz wysokiej wytrzymałości, dużej przyczepności oraz dokładności pomiarowej, silikaty posiadają duże walory akustyczne i termoizolacyjne.

Szalunek tradycyjny a tracony

Do wyboru mamy dwa rodzaje szalunków: tradycyjny i tracony. Deskowanie tradycyjne wykonuje się z desek, sklejki, metalu lub tworzyw sztucznych i są to tymczasowe konstrukcje, które demontuje się po uformowaniu kształtu z zastygniętej mieszanki betonowej. Z kolei szalunek tracony to forma z płyt cementowo-wiórowych, którą przytwierdza się na stałe do budynku, a która staje się jego częścią. Przeciwnicy nowoczesnego rozwiązania twierdzą, że szalunek tracony jest droższy niż tradycyjny. Jeśli jednak policzyć czas montażu i demontażu tradycyjnego deskowania, okazuje się, że szalowanie w systemie szalunku traconego jest znacznie tańszym rozwiązaniem.

Szalunek tracony – niedrogie i szybkie rozwiązanie

W jaki sposób zastosowanie szalunku traconego może zmniejszyć koszty budowy? Bardzo ważnym czynnikiem jest w tym przypadku czas. Przewidziany czas montażu przez jedną osobę to około 1-1,5 minuty na metr bieżący. Przykładowo: wykonanie szalunku wieńca dla domu o obwodzie 160 metrów zajmuje tylko około 3 godzin. Dla porównania, zamontowanie szalunku metodą tradycyjną dla budynku tej samej wielkości będzie trwało około 2-3 dni. To ogromna różnica w kosztach, jeżeli policzy się godziny pracy ekipy budowlanej.

Zalety szalunku z płyt cementowo-wiórowych

Brak demontażu szalunku traconego stanowi kolejną jego zaletę. Staje się on częścią budowy i dodatkową izolacją – nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na niepotrzebne rozbiórki, lecz można przejść do kolejnego etapu budowy domu.

Co więcej, szalunek wymaga niskiego zużycia materiałów na etapie prac wykończeniowych (przytwierdza się go za pomocą wkrętów lub kotew), jest materiałem ekologicznym (zminimalizowanie odpadów budowlanych ze względu na brak demontażu) oraz zapewniającym wysoką jakość wykonania (zyskuje się absolutnie bezmostkową konstrukcję budynku).

Szalunek tracony i bloczki z silikatu – sposób na tanie i szybkie budowanie

Nie potrzeba bardzo drogiego sprzętu i technologii, by postawić solidny dom w krótkim czasie. Wystarczy zastosować odpowiednie materiały. Szalunek tracony i bloczki silikatowe pozwalają na znaczne skrócenie czasu budowy i zminimalizowanie kosztów pracowniczych, zapewniając doskonałą alternatywę dla materiałów tradycyjnego budownictwa.

Bloczki silikatowe znaleźć można pod poniższym linkiem:

https://www.realbud.com/pl/silikaty-70

Szalunek tracony z kolei znajduje się w tym miejscu:

https://www.realbud.com/pl/szalunek-tracony-wienca-h-140-do-250-mm-1629.html

Similar Posts