Ogród

Jaką pompę wybrać do podlewania trawnika?

Jaką pompę wybrać do podlewania trawnika?

Wbrew pozorom trawa nie jest tak mało wymagająca, jak może się wydawać. Zadbane, zielone trawniki wokół posesji to efekt regularnej i świadomej pracy. Posiadanie idealnego trawnika jest czasochłonne i większość właścicieli decyduje się wspomagać zraszaczami. Jaki związek z podlewaniem trawnika ma pompa? Zapraszamy do czytania!

Jak sprawić, by podlewanie trawy było mniej kosztowne?

Warto powiedzieć to wprost: piękny trawnik wiąże się z wysokimi rachunkami za wodę. Chyba że postanowimy wykorzystywać wodę deszczową. W tym celu warto wyposażyć się w odpowiedni zbiornik na wodę. Może to być zbiornik zewnętrzny lub oczko wodne. Możemy również wykorzystać studnię, jeśli mamy ją do swojej dyspozycji.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zbieranie wody deszczowej do naziemnych zbiorników, które umieszcza się pod rurą spustową, dzięki czemu woda spływa z dachu wprost do zbiornika. Taki zbiornik znajduje się na zewnątrz, ale możliwe jest również umieszczenie go w piwnicy lub w innym miejscu pod ziemią. Oba rozwiązania wymagają różnych połączeń, ale oczywiście wszystko da się zrobić.

Jak działa pompa do nawadniania trawnika?

W pompę do podlewania trawnika warto zainwestować, kiedy chcemy wykorzystać wodę ze studni lub zbiornika wodnego innego rodzaju. Może się wydawać, że tego rodzaju komplikacje nie są potrzebne, skoro większość gospodarstw domowych może czerpać wodę z wodociągów. Należy wziąć jednak pod uwagę, że jest to kosztowne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy panuje susza.

Pompa wodna, poprzez wytwarzanie ciśnienia, umożliwia pobieranie wody ze zbiornika, która następnie jest rozprowadzana po ziemi za pomocą zraszaczy. W ten sposób z łatwością możemy czerpać wodę ze studni, stawu lub sztucznego zbiornika na deszczówkę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pompy?

Oferta pomp wodnych jest zaskakująco duża. Warto wiedzieć, że urządzenie dobieramy do zbiornika, z którego mamy zamiar czerpać wodę. Do studni głębinowej odpowiednia będzie pompa głębinowa do nawadniania trawnika. Nie wystarczy jednak wybrać pierwszego lepszego urządzenia, nawet jeśli jest uznawane za najlepsze, a dobrać produkt idealnie dopasowany do indywidualnych wymagań działki.

Jeśli gromadzimy wodę w płytkich studniach lub znajduje się ona w stawie, do nawadniania można stosować również pompy zatapialne. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę, że dostępne są pompy zanurzeniowe do wody czystej i brudnej. Drugi rodzaj pomp znajduje zastosowanie w przypadku odpompowywania ścieków.

Przy zakupie pompy powinny interesować nas takie kwestie jak: wydajność urządzenia, rozmiar, materiał wykonania, obecność atestów i dodatkowe funkcje, na przykład współdziałanie z falownikiem. Opcji jest dużo i niekoniecznie musimy się na nich znać. Z tego względu wybór pompy warto konsultować. Fachowe porady znajdziecie również za pośrednictwem strony https://www.dostudni.pl/.

Korzystanie z wody deszczowej pozwala zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie na rachunkach. Oszczędność i wygoda zdecydowanie przemawiają na korzyść inwestycji, jaką jest montaż zbiornika i pompy wodnej.

Similar Posts