Porady

Biogazownie – dlaczego stają się popularne?

Biogazownie – dlaczego stają się popularne?

Rozwiązania pozwalające uzyskać czystą energię rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Wśród nich, poza farmami fotowoltaicznymi i wiatrowymi, pojawiają się biogazownie. Co jest przyczyną tego, że ich popularność wzrasta z roku na rok? Oczywiście zyski. Szacuje się, że przy generatorach o tej samej mocy biogazownia produkuje w ciągu roku cztery razy więcej energii niż farma wiatrowa. Na tym jednak nie kończy się lista zalet biogazowni. O przybliżenie tematu poprosiliśmy ekspertów. Sprawdźcie, jakie sekrety nam zdradzili.

Biogazownia – czy warto na nią postawić?

Biogazownie rosną w siłę. I nie ma się czemu dziwić. Ceny energii elektrycznej szybują w górę, dając się we znaki nie tylko indywidualnym odbiorcom prądu, ale dużym zakładom. To właśnie te drugie bardzo często stawiają na biogazownie. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób są w stanie niemal całkowicie pokryć zapotrzebowanie na prąd. Oczywiście rozwiązanie wymaga nakładów finansowych na początku. Konieczne są chociażby zakup odpowiednich urządzeń, wybudowanie silosów na biomasę oraz odpowiednio wykonana energetyka dla biogazowni. W większości przypadków inwestycja zwraca się jednak w czasie nie dłuższym niż 3 lata. W efekcie przedsiębiorstwo może samodzielnie generować energię elektryczną, co w przeliczeniu pokrywa koszty będące ułamkiem ceny prądu pozyskiwanego z sieci. Na tym jednak nie koniec. Ponieważ biogazownie produkują zieloną energię, przy ich budowie jest możliwość uzyskania dofinansowania. Dzięki temu istnieje możliwość obniżenia całkowitych kosztów związanych z zapewnieniem energii elektrycznej.

Więcej niż zielona energia. Jakie jeszcze korzyści daje biogazownia?

Prąd pozyskiwany z biogazowni to rozwiązanie, które nie obciąża środowiska. Po pierwsze, nie ma potrzeby wykorzystywania paliw kopalnianych. Po drugie, nie dochodzi do emisji szkodliwych gazów. Po trzecie, biogazownie pozwalają świetnie zagospodarować odpady organiczne, ograniczając konieczność ich utylizacji. W ten sposób biogaz może być niewyczerpanym źródłem energii. Do fermentacji metanowej najczęściej wykorzystuje się odpady, a dopiero gdy ich braknie, sięga się po uprawy celowe. Dlatego też biogazownie najczęściej powstają w sąsiedztwie wysypisk śmieci, oczyszczalni ścieków, ferm drobiu, chlewni, zakładów mięsnych czy gospodarstw rolnych. W wyniku fermentacji, poza metanem, powstaje także tzw. poferment będący produktem ubocznym całego procesu. Jest on stosowany w charakterze bezpiecznego, naturalnego nawozu dla pól uprawnych. Krótko mówiąc, biogazownia niesie szereg korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla środowiska naturalnego. 

Similar Posts