Przed malowaniem ścian należy między innymi zadbać o ich wyrównanie. Gładka powierzchnia podłoża ma istotne znaczenie i wpływa na to, jak ściany będą wyglądały przez kilka kolejnych lat.
Piękny kolor farby zaprezentuje się świetnie wyłącznie na odpowiednio wygładzonej ścianie. Warto więc wiedzieć, jak w odpowiedni sposób położyć gładź, by uzyskać dobrą powierzchnię i cieszyć doskonale wykończoną ścianą.
Gładka ściana – odpowiedni materiał do wyboru
Podstawowa kwestia, którą trzeba mieć na uwadze, to wybór odpowiedniej jakości masy, która będzie aplikowana na ścianie. W sprzedaży dostępne są produkty gotowe do nałożenia, jak i takie, które sprzedawane są w proszku i trzeba rozrobić je z wodą. Najlepszym wyborem dla osoby początkującej w pracach remontowych będzie rozwiązanie, które łączy w sobie obie te opcje. Taki innowacyjny produkt można znaleźć na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/produkty/masy/masy-szpachlowe/gotowa-masa-szpachlowa-nida-excellence/.
Najważniejsze, by masa charakteryzowała się dobrą jakością i gwarantowała wygodną aplikację, od której w dużej mierze uzależnione będzie to, jaki efekt można uzyskać w trakcie aplikacji. Bardzo istotne jest wybranie materiału, który nie będzie spływał z pacy, a jednocześnie nie będzie się ciągnął, bo to utrudnia aplikację.
Nakładanie i szlifowanie gładzi
Niezależnie od tego, czy gładź będzie aplikowana ręcznie, czy mechanicznie najczęściej stosuje się dwie warstwy, tak by uzyskać idealną gładkość i stworzyć warstwę gotową do szlifowania.
Ostatni etap prac to szlifowanie gładzi i jest to najbardziej spektakularny i kluczowy moment, bo ten etap pozwala stworzyć idealnie gładką ścianę. Trzeba liczyć się z tym, że szlifowanie będzie łatwe na miękkiej gładzi, ale na niej istnieje większe ryzyko późniejszych uszkodzeń. Natomiast twardszy materiał gwarantuje lepszą trwałość ścian, ale jednocześnie doszlifowanie go do idealnej powierzchni może zająć sporo czasu.