Porady

Sprzątanie po budowie – jak się do tego zabrać?

Sprzątanie po budowie - jak się do tego zabrać?

Inwestycja budowlana to ogromne wyzwanie – nie tylko finansowe, ale i logistycznie. Cały proces niejednokrotnie trwa miesiącami. Tymczasem samo ukończenie prac to nie koniec! Na właściciela czeka jeszcze sprzątanie po budowie. I choć o sprzątaniu po budowie mówi się niewiele, jest to spory problem. Samo hasło sprzątanie po budowie czy remoncie zwykle przesłania całą radość zmian, na myśl o wszechobecnym kurzu, pyle i wielogodzinnych porządkach. Resztki farby, materiałów budowlanych, trudne zabrudzenia, zużyty sprzęt – to wszystko wymaga sił, determinacji i odpowiednich środków chemicznych. Aby osiągnąć optymalny efekt i zminimalizować nakład pracy, warto porządki zaplanować lub zatrudnić profesjonalną ekipę.

Sprzątanie w trakcie prac budowlanych

Budowa domu czy hal przemysłowych wiąże się z bardzo dużymi wydatkami i każdy grosz się liczy. Drobne błędy, przeoczenia, brud, gruz, niezauważone rysy, mogą prowadzić do wygenerowania dodatkowych kosztów. Dlatego, warto dbać o porządek na budowie od samego początku, ponieważ  może to zapewnić, że nie poniesie się dodatkowych kosztów naprawy zaniedbań. Wykonywanie prac porządkowych po budowie wymaga prawie tyle samo energii, co sama budowa. Dlatego warto rozpocząć prace porządkowe już w trakcie trwania budowy. Największą zaletą sprzątania w trakcie trwania prac budowlanych jest to, że regularne usuwanie nieczystości powoduje, że w chwili zakończenia prac, tego sprzątania jest zwyczajnie znacznie mniej. Nagromadzony przez wiele tygodni czy miesięcy brud jest później trudny do usunięcia. Należy też pamiętać o tym, że w pewnych miejscach zabrudzenia wymagają bieżącego sprzątania, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia co zdarza się najczęściej po świeżo wykonanych pracach, na dopiero co położonych materiałach. Często zdarza się, sprzątanie po budowlane zaczyna się jeszcze wtedy, gdy po budowie kręci się sporo osób z różnych ekip, wykonujących ostanie poprawki, dlatego ważne jest ułożenie planu pracy czystościowych i skoordynowanie ich z tymi ekipami. Brak koordynacji może generować dodatkowe koszty, powstałe w wyniku ponownych zabrudzeń, kiedy ekipy wejdą z poprawkami na już wyczyszczone części. Do tego potrzebna jest  osoba nadzorująca, która nie tylko będzie koordynować te prace, ale również na bieżąco rozdzielać zadania, dobierać środki chemiczne oraz sprzęty do usuwania różnych zabrudzeń. Podsumowując całkowite uprzątniecie po zakończeniu prac budowlanych, będzie kosztować nie tylko wiele sił i energii, ale przede wszystkim czasu. Reasumując – sprzątanie na bieżąco pozwoli na szybsze zakończenie inwestycji.

Sprzątanie po budowie lub remoncie

Remont to przede wszystkim praca na istniejących elementach – malowanie ścian, wyburzanie ich, tynkowanie, wymiana oświetlenia czy elektryki. Najwięcej bałaganu robi więc pył i kurz, pozostałości po farbie, czy okruszki tynku bądź gruzu. Sprzątanie po budowie z kolei jest o tyle trudniejsze, gdyż poza bałaganem wewnątrz postawionego obiektu, jest pełno pozostałości na zewnątrz, wokół działki. Gruz, styropian, deski, beton, ziemia – to tylko niektóre z odpadów, z jakimi możemy mieć do czynienia. Samo sprzątanie w środku budynku jest bardzo czasochłonne, a wywóz reszty śmieci – jeszcze bardziej. Wywóz gruzu, jak i innych odpadów wielkogabarytowych czy budowlanych musi być odpowiednio zorganizowany, gdyż w grę wchodzi egzekwowanie prawa o odpadach. Sprzątanie wewnątrz powinno rozpoczynać się od najwyższych kondygnacji, bowiem pył i brud nie będzie wnoszony do wysprzątanych pomieszczeń. Rozpoczynamy od sufitu i lamp, ścian a kończymy na oknach i podłogach. Sprzątanie pobudowlane często wymaga kompetencji i uprawnień do wykonywania prac na wysokościach, przecież czyszczenie wykonuje się od góry do dołu. Zdarza się, że do wyczyszczenia stref podsufitowych potrzebne są rusztowania, podnośniki czy też osoby z uprawnieniami alpinistycznymi.

Sprzątać samodzielnie czy przez odpowiednich wykonawców?

By obiekt mógł zostać oddany do użytku, muszą zostać usunięte wszystkie zabrudzenia, powstałe podczas budowy. Firmy budowlane zwykle nie mają w swojej ofercie prac porządkowych, dlatego trzeba zająć się usuwaniem odpadów na własną rękę lub zatrudnić innego usługodawcę. Zajmowanie się tym na własną rękę pochłania dużo czasu i może opóźnić oddanie pomieszczeń do użytku. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów. Tego typu prace oraz wykfalifikowany zespół posiada Teton clean – https://tetonclean.pl/oferta/czyszczenie-po-inwestycji, dysponuje ona środkami i urządzeniami, za pomocą których szybko i skutecznie oczyści wszystkie powierzchnie z zabrudzeń, powstałych podczas prac, a także uporządkuje cały teren z niepotrzebnych już elementów. Decydując się na skorzystanie z usług firmy sprzątającej po budowie, oszczędzimy sobie wielu nerwów, a dodatkowo mamy pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami.

Similar Posts