Porady

Przygotuj swoją maszynę do aktywnych prac – części do maszyn budowlanych

Maszyny budowlane w większości przypadków nie pracują przez cały rok. Duża część prac, do których wykorzystywany jest ciężki sprzęt, ma charakter sezonowy, przez co w okresie zimowy maszyny są magazynowane. Okres magazynowania i intensywne prace podczas sezonu roboczego sprzyjają eksploracji części maszyn, które należy wymienić. Należy pamiętać, że tylko prawidłowo działająca maszyna budowlana daje pełną gwarancję terminowego wykonania robót, przez co jej konserwacja jest niezwykle istotna. Sprawdźmy co jak przygotować maszyny budowlane do rozpoczęcia sezonu?

Dlaczego sprawdzenie stanu maszyn budowlanych jest tak istotne?

Maszyny budowlane wykorzystywane są podczas wielu prac określonych terminem wykonania. Jeśli nie zadbamy o stan techniczny maszyn, które mają wykonać daną pracę, może zdarzyć się sytuacja, gdy na skutek usterki nie będziemy mogli zrealizować zakładanych robót. Warto mieć to na uwadze, ponieważ czasami kilka godzin poświęconych na serwis może oszczędzić wielu kłopotów. Pamiętajmy również że tylko najwyższej jakości części zamienne do maszyn budowlanych gwarantują niezawodność samej maszyny. 

Jak sprawdzić, czy koparka jest gotowa do pracy po okresie zimowym?

Koparki, jak i również inne maszyny budowlane w sezonie zimowym najczęściej nie są wykorzystywane do pracy. W większości przypadków powinny zostać prawidłowo przygotowane do sezonu zimowego w taki sposób, aby były od razu gotowe do pracy na wiosnę. Niestety jest to często bagatelizowany obowiązek, przez co należy każdorazowo przeprowadzić przegląd maszyny przed rozpoczęciem prac. Sama koparka powinna być ustawiona na równym terenie i dokładnie wyczyszczona. Na samym początku należy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych i stan filtrów oleju i paliwa. Następnie warto zweryfikować stan ogumienia maszyny lub napięcia gąsienic. Konieczne jest również sprawdzenie nasmarowania części ruchomych, których niedokładne nasmarowanie może spowodować szybsze zużycie części. Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek braki lub uszkodzenia, niezbędna będzie wymiana części do maszyn budowlanych.

Które elementy koparki najczęściej ulegają zużyciu?

Zużycie części jest normalnym elementem użytkowania koparki. Wraz z wykonywanymi pracami niektóre części ruchome ulegają stopniowemu starciu, przez co nie nadają się do użycia i niezbędna jest ich wymiana. Można ograniczyć zużycie części, stosując odpowiednie smary i dbając o prawidłową konserwację, ale mimo wszystko mogą zdarzyć się sytuacje, że wymiana będzie konieczna. Najczęściej wymieniane są tuleje i sworznie koparki, które przez wysokie obciążenia mogą ulec uszkodzeniu. Zużywa się również łycha koparki, która przez ciągłą pracę jest narażona na uszkodzenia mechaniczne. Często elementem ulegającym degradacji jest lemiesz, który zabezpiecza łychę koparki przed wygięciem. Ze względu na swoją rolę ulega on stopniowemu zużyciu nawet przy prawidłowej konserwacji. Większość części będzie musiała co jakiś czas zostać wymieniona i warto zrobić to przed sezonem, aby uniknąć przerw w pracach budowlanych. Pamiętajmy również że części do koparek volvo bywają niedostępne, przez co lepiej wymienić je przed wystąpieniem awarii, która uniemożliwi prowadzenie prac. 

W jakich przypadkach niezbędne będą części zamienne do maszyn budowlanych?

Podczas przeglądu maszyn budowlanych wykonywanego przed rozpoczęciem sezonu może okazać się, że niektóre części nie nadają się do użytku. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia należy bezzwłocznie zakupić odpowiednie części do ładowarek volvo lub inne niezbędne elementy. Brak wymiany uszkodzonych elementów może spowodować poważne usterki, które doprowadzą do niesprawności całej maszyny. W trakcie trwania prac budowlanych każdy dzień opóźnienia może nieść duże koszta, więc należy zadbać o stan maszyn. Warto wybierać tylko części najwyższej jakości od sprawdzonych dostawców, które gwarantują długoletnie użytkowanie. Wymiana części powinna odbywać się na bieżąco w profesjonalnych warsztatach mechanicznych. 

Podsumowanie 

 Przegląd maszyn budowlanych powinien być wykonany zawsze przed rozpoczęciem aktywnych prac. Należy dokładnie sprawdzić poziom wszystkich płynów i olejów zapewniających prawidłowe działanie maszyny. Ważnym elementem są również filtry paliw, które powinny być wymieniane systematycznie. Niektóre elementy koparek takie jak tuleje, sworznie czy łychy ulegają stopniowej eksploatacji, przez co należy je wymienić na odpowiednie części zamienne do maszyn budowlanychDobrze wykonany przegląd oszczędzi nam kosztów związanych z naprawami.

Similar Posts