Porady

Stoły rozkładane, czyli funkcjonalne rozwiązanie do twojej jadalni

Na rynku nieruchomości coraz rzadziej pojawiają się mieszkania o większym metrażu. Dominują raczej kawalerki lub niewielkie mieszkania do około 40-50 metrów. W takich wnętrzach, każde rozwiązanie oszczędzające przestrzeń jest na wagę złota. Coraz popularniejsze stają się różne life hacki i akcesoria, które pozwalają w sprytny sposób oszczędzać miejsce.

Do takich rozwiązań należą stoły rozkładane, które sprawdzą się nie tylko w małych mieszkaniach! Zapraszamy do lektury naszego artykułu w którym podpowiemy, co musisz wiedzieć o tych meblach.

Jak wybrać odpowiedni stół rozkładany?

Stół rozkładany to praktyczne 2w1. Chociaż niemal zawsze jest to rozwiązanie droższe niż klasyczny stół, zdecydowanie warto w niego zainwestować. Na co dzień będziesz cieszyć się wygodnym stołem, który jednocześnie nie zajmie za dużo miejsca. Z kolei od święta nie będziesz mieć problemu, aby pomieścić więcej gości na Wigilii czy innych świętach lub imprezach rodzinnych. Jednak aby być z takiego stołu w pełni zadowolonym, należy zadbać o to, aby na pewno odpowiadał naszym potrzebom. Na co więc zwrócić uwagę?

Funkcjonalność przede wszystkim 

Jeśli już zdecydujemy się na rozkładany wariant stołu, warto przemyśleć, ile osób chcielibyśmy aby pomieścił. Często zdarza się tak, że ten sam model 4-osobowego stołu, może rozszerzać się w taki sposób, że pomieści 6, a czasem nawet 8 osób! Wiadomo, że drugi wariant będzie droższy, ale jeśli masz dużą rodzinę to z pewnością będzie to dobry wybór. 

Dodatkowo, ważny jest też też sam sposób rozkładania stołu. Ważne, aby stół był wysokiej jakości i szybko i intuicyjnie się rozkładał. W końcu kto ma ochotę na siłowanie się z meblami przy ich rozkładaniu? Istnieją 3 główne systemy rozkładania stołu, tradycyjny, teleskopowy i synchroniczny. Drugi z wymienionych systemów polega na wysuwaniu tylko jednej części blatu, natomiast synchroniczny, czyli jeden z najwygodniejszych systemów, powoduje automatyczne wysunięcie się jednej części przy wysunięciu drugiej. Są też stoły rozkładane w systemie skrzydłowym i inne, niestandardowe rozwiązania.

Materiał i styl 

Wiesz już, na ile osób ma być twój wymarzony stół rozkładany oraz jakiego systemu rozkładania szukasz, teraz czas przejść do innych istotnych aspektów! Po pierwsze, warto dobrać odpowiedni materiał. Najbardziej trwałym i solidnym materiałem będzie drewno. Doskonale sprawdzi się w stylu klasycznym, prowansalskim i skandynawskim, gdzie stworzy atmosferę rodzinnego ciepłego. Z kolei nowoczesne stoły rozkładane z elementami metalowymi sprawdzą się do stylu loftowego i nowoczesnego. Stoły z blatem ceramicznym imitującym marmur doskonale podkreślą pełen elegancji styl glamour. 

Klasyczne czarne stoły z możliwością dużego rozszerzenia świetnie sprawdzą się w przestrzeni biurowej, np. w sali konferencyjnej czy mniejszej sali do spotkań. Rozkładając stół tylko na czas spotkań w większej grupie, na co dzień zyskamy więcej wolnej przestrzeni. 

O tym warto pamiętać

Często przy przygotowaniach do zakupu stołu rozkładanego robimy pomiar przestrzeni z myślą o wymiarach, które ma model w wersji nie rozszerzonej, a to duży błąd! W końcu po rozłożeniu, stół dalej musi swobodnie mieścić się w miejscu gdzie stoi, musi też być zachowana przestrzeń na dostawienie krzeseł. Dlatego warto wziąć pod uwagę, że przykładowo okrągły stół będzie rozkładał się inaczej, podobnie jak prostokątny czy kwadratowy. Sprawdź wymiary stołu po rozłożeniu i upewnij się, że zmieści się w przewidzianym dla niego miejscu.

Similar Posts