Porady

Ile czasu potrzeba na odbycie szkolenia SEP?

Ile czasu potrzeba na odbycie szkolenia SEP?

Szkolenia SEP cieszą się niesłabnącą popularnością, co wynika przede wszystkim z rosnącej świadomości odnośnie do potrzeb polskiego rynku pracy. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że jedynie bardzo wysokie kwalifikacje w zawodach technicznych dają pewność ustabilizowania swojej sytuacji zawodowej. Firmy w naszym kraju, w tym zakłady państwowe, stale poszukują fachowców w takich profesjach, jak elektryk, ciepłownik, gazownik, najlepiej posiadających stosowne uprawnienia SEP. W tym poradniku chcemy obalić jeden z najczęściej powielanych mitów. Chodzi o rzekomo bardzo długi czas trwania szkolenia SEP oraz żmudny proces uzyskiwania uprawnień zawodowych. Jak to wygląda w rzeczywistości? Ile czasu musisz zarezerwować na dokształcenie i uzupełnienie kwalifikacji? Koniecznie przeczytaj.

Jak długo trwa szkolenie SEP?

Szkolenie SEP jest kursem jednodniowym, co dla wielu osób może być dość zaskakujące. W końcu mówimy tutaj o szkoleniu podejmującym zaawansowaną i skomplikowaną tematykę. Od tego jednak jest organizator, aby maksymalnie skondensować wiedzę i umożliwić jej przekazanie kursantom w ciągu kilku godzin.

Nie zapominajmy o tym, że kurs SEP w pierwszej kolejności ma przygotować uczestników do zdania egzaminu SEP. Nie należy go więc traktować w kategorii bardzo rozbudowanego warsztatu, który pozwala nawet zupełnie początkującym osobom od razu stać się wysokiej klasy specjalistami. To wymaga przede wszystkim zdobycia doświadczenia zawodowego. Kurs natomiast stanowi idealny wstęp na nową ścieżkę kariery.

Na efektywność szkolenia SEP największy wpływ mają osoby, które je prowadzą. Posłużmy się tutaj przykładem kursów organizowanych przez Krajowe Centrum Kształcenia – wspominamy o nich, ponieważ uchodzą one za jedne z najlepszych w naszym kraju. Jest to zgodna opinia zarówno uczestników, jak i pracodawców finansujących szkolenia swoim kadrom.

Kursy SEP Krajowego Centrum Kształcenia prowadzą instruktorzy będący członkami Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich. To w zasadzie stanowi gwarancję bardzo wysokiej jakości szkolenia. Mówimy tutaj o znakomitych fachowcach, będących nie tylko teoretykami, ale także praktykami zawodów technicznych. Ich wiedza i doświadczenie, którymi dzielą się z uczestnikami kursu, stanowią doskonały fundament pod zdanie egzaminu SEP, a następnie zrobienie dużej kariery w szeroko pojętej branży energetycznej.

Jak nie zanudzić uczestników szkolenia…

To duże wyzwanie dla organizatora, który ma świadomość, że wiele godzin przyswajania tak zaawansowanej i trudnej wiedzy może być dawką ponad możliwości uczestników szkolenia. Dlatego obecnie coraz częściej standardem jest łączenie elementów wykładowych z warsztatowymi. Na takie rozwiązanie zdecydowało się chociażby wspomniane Krajowe Centrum Kształcenia.

Część warsztatowa z jednej strony służy, pisząc kolokwialnie, „rozruszaniu” kursantów, a z drugiej ma na celu pokazanie im praktycznego zastosowania wiedzy na temat m.in. budowy instalacji elektrycznych czy gazowych. To z kolei przekłada się na lepsze przyswajanie informacji, co może zaprocentować podczas egzaminu SEP, nie wspominając już o pracy zawodowej.

Szukasz szkolenia SEP? Postaw na takie, które jest blisko domu

Do niedawna sporym problemem dla osób rozważających wzięcie udziału w szkoleniu SEP była mała dostępność tego typu kursów. Organizowano je głównie w dużych miastach, co w naturalny sposób utrudniało sprawę np. mieszkańcom wschodniej części naszego kraju. To się na szczęście już zmieniło.

Obecnie szkolenia SEP są organizowane praktycznie w całym kraju. Znów warto się tutaj posłużyć przykładem kursów Krajowego Centrum Kształcenia, które odbywają się regularnie w kilkunastu polskich miastach, w tym w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.

Zapisanie się na szkolenie SEP we własnym mieście lub w niedalekiej odległości od niego niesie ze sobą same zalety. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Wyobraźmy sobie kogoś, kto pracuje zawodowo, ale od dawna myśli o tym, aby się przebranżowić. Nie może natomiast wziąć kilku dni urlopu. Jeśli szkolenie SEP odbywa się blisko jego miejsca zamieszkania i trwa kilka godzin, to taka osoba jest w stanie uzyskać nowe kwalifikacje praktycznie od ręki i diametralnie zmienić swoją sytuację zawodową w ciągu jednego dnia.

Warto wiedzieć

Egzamin SEP z reguły następuje zaraz po odbyciu szkolenia. Kandydat otrzymuje informację o zaliczeniu (lub nie) od razu po zakończeniu egzaminu.

Biorąc to wszystko pod uwagę można śmiało określić szkolenie SEP, jako idealną opcję dla osób dysponujących ograniczoną ilością czasu, mających bardzo napięty kalendarz obowiązków zawodowych i prywatnych, ale jednocześnie czujących silną potrzebę nadania większego rozpędu swojej karierze.

Chcesz wiedzieć, kiedy zaplanowane jest najbliższe szkolenie SEP w Twoim mieście? Sprawdź aktualny harmonogram kursów SEP organizowanych przez Krajowe Centrum Kształcenia na stronie: https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy.

Similar Posts