Porady

5 kroków do stworzenia efektownej witryny sklepowej

5 kroków do stworzenia efektownej witryny sklepowej

Znaczenie witryn sklepowych znane było już w XIX wieku, kiedy efektowne lady zachęcały klientów w paryskim Le Bon Marche do dokonywania zakupów, a także później kiedy na początku XX wieku Harry Gordon Selfridge odkrył, że eksponowanie towaru poza godzinami otwarcia sklepu na oświetlonych witrynach może znacząco wpłynąć na wzrost sprzedaży. W dzisiejszych czasach, kiedy miasta święcą światłami neonów, a witryny konkurują między sobą jest nieco trudniej, jednak z zastosowaniem odpowiedniego dynamicznego oświetlenia, wyposażonego w energooszczędne żarówki LED 12 V nie stoi się na straconej pozycji. Zatem spróbujemy przyjrzeć się 5 krokom do stworzenia efektownej witryny sklepowej.

Krok pierwszy: Pomysł dopasowany do sezonu, wydarzenia

Na samym początku trzeba oczywiście stworzyć projekt i zastanowić się nad tym, co powinno znaleźć się na witrynie. Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji jest tu ważna, gdyż czas to pieniądz, zatem witryna musi powstać w stosunkowo krótkim czasie. Okazji do zmiany jej aranżacji jest wiele: organizowane sezonowe promocje, ekspozycja kolekcji wiosenno-letniej, a także jesienno-zimowej w przypadku butików, uhonorowanie ważnych okresów i wydarzeń, jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Kobiet czy Walentynki. W przypadku sklepu oferującego np. ekskluzywne alkohole oraz kieliszki i szklanki do ich spożywania taką okazją mogą być również okolicznościowe imprezy jak Andrzejki albo Dzień Św. Patryka.

Krok drugi: Dekoracja witryny – tkaniny i dodatki wieszane na nich i szybach

W zależności od wydarzenia pierwszym krokiem jest wybór tła dla witryny. Mogą być to tkaniny, pudełka prezentowe, wiszące podświetlone punktowo liście, a w przypadku dekoracji świątecznych bombki, czy udekorowane ledowymi lampkami choinki. Najbardziej znane firmy modowe prześcigają się w efektownych pomysłach na świąteczne. Niektórzy stawiają na błysk i duże wiszące dekoracje, a inni na całe sceny przypominające te wyjęte z baśniowych kart. Tutaj tło ma szczególnie duże znaczenie. Tło witryn walentynkowych to nie tylko balony ułożone w kształcie serca, ale również porozrzucane na tkaninach płatki róż, a także wykonane z nich wiszące dekoracje. Oczywiście tu kluczem jest brak przesady, gdyż tło nie może odwracać uwagi od produktów eksponowanych w witrynie.

Krok trzeci: Odpowiednie ekspozytory, manekiny – kompozycja rzecz ważna

Jeśli mamy już koncepcję tła musimy wstawić to, co w witrynie najważniejsze, zatem ekspozytory lub manekiny. Efektowne szklane ekspozytory mogą świetnie nadawać się do ekspozycji eleganckiego obuwia i torebek. Można zdecydować się również na te wykonane z drewna, które świetnie sprawdzą się do ekspozycji kosmetyków ekologicznych, a także alkoholi, bądź przypraw. Manekiny wbrew pozorom nie sprawdzą się jedynie w przypadku butików. Mogą eksponować np. biżuterię, choć tu zdecydowanie bardziej zwracają na siebie uwagę wyściełane materiałem ekspozytory. Warto w przypadku tych ostatnich postawić nie tylko na punktowe oświetlenie z dołu i z góry, ale również modele ruchome. Bowiem udowodniono, że ruch w witrynie bardziej zwraca na siebie uwagę. Ciekawym elementem np. stosowanym z okazji świąt czy promocji mogą być również żywe manekiny, jednak taka ekspozycja siłą rzeczy wymaga zaangażowania znacznych sił, gdyż modelki, modele czy przedstawiciele pantomimy również muszą odpocząć.

Krok czwarty: Wybór odpowiedniego oświetlenia ma znaczenie

W czwartym kroku przechodzimy do tego co najważniejsze, od czego mając odrobinę wyobraźni można również zacząć, a więc oświetlenia. Najlepszym wyborem są reflektory. W takim przypadku świetnie sprawdzi się 12v żarówka LED, szczególnie przy stosowaniu niskonapięciowego oświetlenia, które dla stale oświetlanych witryn jest niewątpliwie polecane. W przypadku większości witryn wybieramy ciepłą barwę żarówek led 12 V. Tam, gdzie liczy się wyeksponowanie drobnych szczegółów można postawić na białą barwę światła. Oświetlenie może być skierowane punktowo, a ekspozytory i manekiny nie powinny być ustawione w równej linii, chyba, że takie jest założenie kompozycyjne, np. przy zastosowaniu różnokolorowych tiulowych tkanin zwisających wzdłuż witryny. Stosowanie kontrastów w tym przypadku świetnie może zdać egzamin.

Krok piąty: Komunikaty reklamowe i informacyjne w nieprzeładowanej formie

Kiedy już zadbaliśmy o oświetlenie pozostaje nam dopracowanie szczegółów. W przypadku witryn tworzonych z okazji sezonowych obniżek, czy też Black Friday lub Boxing Day nie warto obklejać całej witryny samoprzylepnymi liczbami, wskazującymi procentową obniżkę. Jedno lub dwa większe emblematy zwisające w witrynie w zupełności wystarczą, wszak chcemy, aby potencjalni klienci zwrócili uwagę również na zawartość witryny. Informacja o godzinach otwarcia sklepu powinna pojawić się na drzwiach, a nie w witrynie. Oczywiście takiego problemu nie ma w większych centrach handlowych, gdzie wszystkie sklepy otwierane są i zamykane o tej samej porze.

Projektowanie i wykonanie witryny sklepowej należy do zajęć niezwykle kreatywnych. Trzeba zaangażować spore siły i wyobraźnię, aby stworzyć coś unikatowego. Jednak kierowanie się podstawowymi wskazówkami pozwoli stworzyć coś wyjątkowego, zwłaszcza jeśli użyje się gry świateł, ich migotania czy ściemniania, a także zmiany barw. Dynamika zawsze zwraca na siebie uwagę, byle nie była zbyt intensywna i odpowiednio skomponowana z otoczeniem.

Similar Posts