Porady

Na co zwrócić uwagę kupując okap klasyczny?

Na co zwrócić uwagę kupując okap klasyczny?

Masz przed sobą remont kuchni? Z pewnością będziesz myśleć o kupnie sprzętów w tym okapu. W poniższym artykule znajdziesz informacje, na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu kuchennego oraz jakie rodzaje wyróżniamy.

Okapy przyścienne vs okapy wyspowe

Okap wyspowy montowany jest bezpośrednio nad wyspą kuchenną. W tym przypadku kuchni połączonych z salonem sprawdzi się świetnie. Wynika to zwłaszcza z faktu, że mają one elementy dekoracyjne. Inna nazwa to okapy wyspowe. Ten klasyczny okap ma kilka rodzajów.

  • okap wyspowy okrągły – owalne okapy montowane do sufitu, ma kształt tuby o różnej długości i szerokości
  • okap wyspowy nowoczesny – w kształcie odwróconej litery “T”
  • okap wyspowy prostokątny – z regulowanym kominem pozwalającym na dostosowanie wysokości, mają minimalistyczny, futurystyczny design
  • okap wyspowy dekoracyjny – spełnia w dużej mierze funkcje ozdobną, forma przypomina designerskie lampy
  • okap wyspowy rustykalny – okapy w stylu retro (rustykalnym) montowane nad wyspą

Drugim rodzajem jest okap przyścienny. Montaż tego okapu odbywa się na ścianie. Można go podłączyć bezpośrednio do przewodu wentylacyjnego. Jest to również model, który oczyszcza zanieczyszczone powietrze, bo przepuszcza to przez własny filtr. Co ważne rozróżniamy takie podrodzaje jak np. okapy przyścienne skośne, które mona montować w mniej klasycznych miejscach. Okapy przyścienne ze względu na swój kształt dzielą się również na okapy kominowe.

Całość można wykończyć np. przez szkło hartowane. Cechuje je wysoka jakość.

 

Gdzie kupić okap klasyczny?

Okapy kuchenne najczęściej można znaleźć w sklepach ze sprzętem agd i rtv. Zarówno jeżeli chodzi o sklepy stacjonarne, jak i online. Kwota jaką należy dać za okap klasyczny może być bardzo różna. W dużej mierze jest zależna od funkcjonalności, jakie posiada dany model.  

Co ważne bez okapu kuchennego nie może zaprojektować kuchni, która jest nowoczesna, funkcjonalna, bezpieczna oraz zdrowa dla lokatorów.

Okap kuchenny – do czego jest potrzebny?

Okapy kuchenne pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Przez to okapy powinno się stosować praktycznie w każdej kuchni. Zadaniem okapu kuchennego jest wciągnięcie pary, która wydobywa się podczas gotowania. Z drugiej strony wyciąg kuchenny pracuje dużo więcej niż zwykłe wciąganie pary. Pochłaniacz kuchenny wciąga również rozmaite zapachy, np. gdy się gotuje. Pochłaniacz pary również filtruje powietrze. Efekt? W kuchni nie jest tak duszno. Okap do kuchni zmniejsza prawdopodobieństwo powstania pleśni oraz wilgoci. Okap węglowy pomaga w tym, że podczas gotowania w kuchni nie jest gorąco, gdyż odprowadza on parę.

Okap w kuchni to doskonale miejsce, aby oświetlić blat kuchenny w trakcie gdy się gotuje, przyrządza potrawy czy po prostu może być urządzeniem, doświetlającym kuchnię. Praktycznie wszystkie okapy kuchenne dostępne na rynku są wyposażone w oświetlenie energooszczędne LED o długiej żywotności. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu?

Kluczowe znaczenie ma montaż urządzenia, czyli miejsce docelowe dla okapu i sposób, w jaki należy go tam umieścić. Drugie istotne kryterium to rozmiar urządzenia. Decyduje o tym również dany model. Warto sprawdzić, czy jest on dostępny w szerokości, jaka interesuje klienta.

Następnym z kryteriów jest moc działania. Niezwykle ważna jest również cena. Warto obserwować, czy nie rozpoczęła się promocja na dany model. Promocja może być jednak mocno ograniczona czasowo. Kolejną kwestią jest materiał z jakiego wykonany jest sprzęt. Świetnie sprawdzi się np. stal nierdzewna. Może zawierać elementy ze szkła hartowanego. 

A na co Wy zwracacie szczególną uwagę kupując okap kuchenny?

Similar Posts