Kupno mieszkania od dewelopera zwykle wiąże się z koniecznością jego urządzenia, zanim dojdzie do przeprowadzki. Deweloperzy zwykle współpracują z firmami, które zajmują się przygotowywaniem projektów i przeprowadzanie remontów. Jednak o wiele bardziej ekonomiczne i wygodne może się okazać samodzielne wykończenie wnętrz. Zwłaszcza jeśli sklepy są blisko.
Mieszkania na Wilanowie w Warszawie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu lokatorów na budowanych tam osiedlach zajmuje się wykończeniem ich we własnym zakresie. M.in. dlatego, ze okolice Wilanowa to prawdziwe Eldorado, którzy chcą wyremontować i wyposażyć mieszkanie, niekoniecznie tym, co oferują duże markety budowlane i szukają czegoś ciekawszego. Na WIilanowie kupują mieszkania osoby z minimum średnio zasobnym portfelem – mieszkania mają „średnie warszawskie” ceny, ale na tle kraju są jednak w górnym przedziale cenowym. Budują tu obecnie najbardziej renomowani developerzy: Polnord, Robyg a także Dor, który sprzedaje już ostatnie mieszkania na osiedlu Infinity Wilanów.
Mieszkanie od dewelopera – gdzie po wyposażenie na Wilanowie?
Na szczęście nowe mieszkanie na Wilanowie jest tym prostsze do remontu, że w pobliżu są prawdziwe „zagłębia” sklepów z wyposażeniem mieszkań i materiałami budowlanymi.
Blisko Wilanowa działa wiele sklepów budowlanych. Wiele z nich znajduje się w Powsinie i okolicach. Należy jednak szczególnie zwrócić uwagę na centrum budowlane na Bartyckiej – mają tam swoich dystrybutorów praktycznie wszyscy liczący się w kraju producenci podłów, armatury, ceramiki, farb czy materiałów budowlanych. Do największych sklepów należy tam Kim24. W ofercie tego sklepu dostępne są wszelki produkty potrzebne przy remoncie. Zakupów można dokonać zarówno online jak i stacjonarnie. Warto też wspomnieć o wielu interesujących udogodnieniach dla klientów jak np. darmowa dostawa od określonej kwoty.
Aranżacja wnętrz
Oprócz głównych prac, takich jak: malowanie ścian, czy układanie podłogi, należy także przemyśleć czy lepiej sprawdzą się meble na wymiar czy gotowe propozycje z salonów. A może coś do samodzielnego złożenia? Warto rozrysować schemat każdego pomieszczenia osobno, tak aby wszystko dokładnie zaprojektować i nie zapomnieć o niczym istotnym. Na tym etapie ważne jest także wykonanie ogólnego kosztorysu, dzięki temu nie ma ryzyka, że na jakimkolwiek etapie prac braknie pieniędzy na wykończenie. W kosztorysie warto uwzględnić dopuszczalny zakres finansowy przeznaczony na każdy z etapów prac. NIestety, teraz nie jest to łatwe z uwagi na bardzo szybko zmieniające się ceny mebli.
W jakiej kolejność powinny przebiegać pracę wykończeniowe?
Chcąc doprowadzić mieszkanie do stanu użyteczności, aby jak najszybciej móc je zacząć użytkować (i np. przestać płacić za wynajem w innym miejscu) warto być w kontakcie z developerem jeszcze w czasie budowy. Możemy poprosić o zmiany (często za dopłatą). Warto kierować się poniższą kolejnością:
- Instalacje elektryczne – jest to bardzo ważne i trzeba na to zwrócić uwagę już przed zakupem. Czasem może się okazać, że będzie brakowało punktów elektrycznych jeśli pozostaniemy przy tym, co zaproponował deweloper.
- Hydraulika – wszelki przyłącza muszą być zgodne z planem, ale możemy developerowi zgłosić odpowiednio wcześnie poprawki.
- Wykończenie ścian.
- Glazura.
- Wykończenie podłogi.
Dopiero wtedy można przejść do prac wykończeniowych takich jak wstawianie mebli czy dobranie poszczególnych elementów. Należy pamiętać, że nowe mieszkanie powinno być funkcjonalne i praktyczne. Dobrze jest wybrać nowoczesne rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Oczywiście bardzo ważne są także kwestie wizualne. Nawet z pozoru małe szczegóły mają bezpośredni wpływ na to jak będą się prezentowały pomieszczenia i jaki będzie w nich panował klimat.