Dom Porady

Oblicówka z deski elewacyjnej

fot. materiały prasowe

Elementy drewniane w elewacji budynku to luksus. Jednak drewno szybko się starzeje, wymaga częstej konserwacji, podciąga wodę – w wielu sytuacjach może się więc okazać mało praktyczne. A co gdyby zastąpić je deską elewacyjną? Naturalny wygląd deski elewacyjnej plus jej walory praktyczne sprawiają, że jest ona doskonałą alternatywą dla wykończeń z naturalnego drewna. Ma także jeszcze kilka innych zalet.

Nawiązanie do natury

Oblicówka stosowana do elewacji budynków w poprzednich stuleciach tak samo dobrze sprawdza się i dziś. To elegancki, praktyczny i niezwykle unikalny obrys konstrukcji nośnej, który może wyróżnić nawet przeciętny budynek. Podmurówkę można wykonać z płytek, tynku mozaikowego czy innych bardziej egzotycznych materiałów, jednak ta wykonana z elastycznej deski elewacyjnej na pewno spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. W początkach XX wieku oblicówki wiejskich chat najczęściej były wykonywane z desek modrzewiowych, sosnowych czy świerkowych, które były specjalnie przygotowywane, by sprostać zmiennym warunkom atmosferycznym. Dąb nie był zwykle stosowany ze względu na cenę, ale to właśnie tego typu oblicówki prezentują się najbardziej solidnie i luksusowo. Dziś nie trzeba się już martwić o utrzymanie drewna, bo są deski elewacyjne, które doskonale oddają piękną strukturę jasnego dębu, tak jak ta dostępna pod adresem: https://www.imitacje-drewna.pl/produkt/elastyczna-deska-elewacyjna-imitacja-drewna-dab-jasny-zestaw/. Do tego są bardzo trwałe i jeśli tylko zamontujemy je i zabezpieczymy w odpowiedni sposób, nie będzie trzeba się martwić o odpryski czy inne szpecące odkształcenia.

Bogactwo wyboru i łatwość montażu

Elastyczne deski elewacyjne mają mnóstwo zalet. Wśród nich przede wszystkim zaliczyć należy łatwy montaż, do którego wszystkie elementy zwykle można kupić w zestawie. Ponadto deski takie mają różną grubość, profile, kolorystykę oraz układ, dlatego można je w bardzo ścisły sposób dostosować do koloru elewacji, dachu i innych istotnych elementów budynku. 

Na stronie imitacje-drewna.pl znajdziemy zarówno kolekcje standardowe, w których mamy różne jasności dębów, sosen i orzechów, jak i kolekcje postarzane oraz te w nietypowych jak na drewno kolorach, takich jak grafit. W przypadku desek elewacyjnych inaczej niż w przypadku drewna nie trzeba używać gatunków lokalnych, które najlepiej zachowują się w danej szerokości geograficznej. Równie dobrze do wyróżnienia elementu budynku można użyć deski o strukturze i kolorze hebanu – takiej, której w naturalnym kształcie nie poleca się używać do wykończeń elewacji w miejscach, gdzie zima bywa długa i mroźna.

Jakie elementy elewacji najlepiej wyglądają oklejone zabezpieczoną deską elewacyjną? Wbrew pozorom nie trzeba w ten sposób wykańczać jedynie podstawy budynku – elastyczną deskę elewacyjną można stosować np. do niektórych wystających elementów, wokół wnęk okiennych czy akcentując podział pomiędzy parterem a piętrem – wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Similar Posts