Dom

Ocieplenie domu – czy warto?

Ocieplenie domu – czy warto?

Remont starego domu lub budowa od podstaw to nie lada wyzwanie. Zanim dojdziemy do etapu właściwego urządzania się, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, w tym tych, związanych z ociepleniem budynku. Zobacz, co i dlaczego najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku – zapraszamy do artykułu.

Zalety termomodernizacji budynku

Ocieplenie budynku ma ścisły związek z kosztami eksploatacji budynku. To proste – dobrze docieplone mury równa się mniejsze wydatki na ogrzewanie. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej termoizolacji mówimy bowiem o wyższej efektywności, czyli szybciej i na dłużej ogrzejemy dom. To także dodatkowy sposób zabezpieczenia całej elewacji, gdyż powstaje rodzaj wzmocnienia murów przed ewentualnymi uszkodzeniami, czy ubytkami.

Samo ocieplenie wnętrz to nie wszystko! Termomodernizacja, czyli w skrócie: wełny, styropiany i folie do izolacji ulokowane wśród murów, to niewielki, ale jakże istotny krok w stronę poprawy jakości funkcjonowania w domu. To także sposób na pozbycie się z domu wilgoci, czy uniknięcie powstawania pleśni, czy wytworzenia się grzybów. Ocieplenie izolacji na dobre podnosi komfort użytkowania – nie dość, że zimą ciepło tak szybko się nie ulatnia, to latem mury są zabezpieczone przed nadmiernym nagrzewaniem.

Czym najlepiej ocieplić dom?

Kiedy już zdecydujemy się na ocieplenie domu, należy zastanowić się nad wyborem materiału, który nam w tym pomoże. Podstawowym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę, jest współczynnik przewodności cieplnej oraz dostosowanie wybranego materiału do naszego budynku. Jednym z najczęściej wybieranych jest styropian, który jest tworzywem odpornym na odkształcenia i wyróżniający się niewysoką nasiąkliwością. Jego niewątpliwą zaletą jest też niska cena oraz powszechna dostępność. Styropian pomaga także w wyciszeniu pomieszczeń i jest łatwy w montażu, dlatego często gości na ścianach polskich domów.

Alternatywę dla styropianu stanowi wełna mineralna, której głównymi cechami są paraprzepuszczalność oraz elastyczność. Dzięki temu to idealny produkt do ocieplania nierównych powierzchni, takich jak poddasze, gdzie ciężko byłoby o idealne dopasowanie styropianu. Właściwości izolacyjne wełny umożliwiają zabezpieczenie pomieszczeń przed nadmierną utratą ciepła, przy jednoczesnej wentylacji. Wełny, styropiany i folie do izolacji to nie tylko zapobieganie, to długofalowa prewencja – dzięki ociepleniu mury na dłużej pozostaną w nienaruszonym stanie. Żadna metoda ogrzewania nie będzie ani tania, ani zadowalającą, jeśli zaniedbamy kwestie związane z zabezpieczeniem domu przed wychładzaniem.

Similar Posts