Ceramiczne kominki kaflowe często kojarzą się z wakacjami u babci: zapachem pieczonych jabłek i dźwiękiem „strzelających” szyszek, wrzuconych bezpośrednio do ognia. Podobne instalacje były niezwykle popularne jeszcze w ubiegłym wieku, zaczęły jednak zanikać wypierane przez ogrzewanie centralne. „Kafle” wracają dzisiaj do łask – pełnią nie tylko praktyczne funkcje, ale są także efektownym elementem współczesnych aranżacji.
Pierwsze kominki kaflowe zaczęły pojawiać się w XVII wieku. W tamtym czasie jako opał wykorzystywano głównie drewno – węgiel kamienny był znacznie droższy i trudniej dostępny, dlatego sprowadzano go raczej niechętnie. Ówczesne paleniska szybko rozgrzewały pomieszczenie, w którym się znajdowały, jednak równie prędko traciły swoje ciepło po ich wygaszeniu. Stabilna lub chociaż satysfakcjonująca temperatura wewnątrz dworków oraz domostw była bardzo trudna do osiągnięcia. Dzisiejsze kominki zostały opracowane w taki sposób, aby nie powtarzać błędów swoich przodków.
Współczesne kominki kaflowe
Kominki kaflowe pozwalają na wypełnienie pokoju przyjemnym, ciepłym światłem ognia, który zarówno dodaje wnętrzu niepowtarzalnej nastrojowości, jak i podwyższa komfort znajdujących się w nim domowników. Do produkcji niektórych modeli zostały wprowadzone materiały umożliwiające dłuższe trzymanie temperatury (takie rozwiązanie zastosowano np. w urządzeniach firmy Kominki Lumar), dzięki czemu wybrany wkład wolniej się wyziębia i łatwiej utrzymać pozyskaną energię na odpowiednim poziomie.
Paleniska wyróżniają się estetycznym wykończeniem, łączącym ze sobą styl dawnych lat oraz powiew współczesności. Coraz modniejsze staje się „sięganie do korzeni” przy jednoczesnym odświeżeniu dawnych tradycji i przyzwyczajeń: widać to także w aranżacji wykorzystującej dzisiejsze kominki kaflowe. Popularność piecyków spowodowana jest również łatwością montażu – urządzenia nie zajmują dużo miejsca i nie narzucają konieczności remontu bądź przebudowy. Generują przy tym niewielkie koszty zakupu oraz eksploatacji.
Czyszczenie kominków kaflowych
Wiele osób obawia się, że pielęgnacja kominków kaflowych może być skomplikowana bądź szczególnie trudna do skutecznego przeprowadzenia. Tymczasem samą instalację łatwo utrzymuje się w czystości, dzięki czemu mogą w dalszym ciągu uatrakcyjniać wnętrze domu. Wystarczy dobrać odpowiednie środki myjące oraz technikę sprzątania, a także pamiętać o regularnym usuwaniu popiołu. Aby poznać szczegółowe wytyczne dotyczące higieny wybranego urządzenia, warto poszukać ich w dołączonej instrukcji bądź zwrócić się bezpośrednio do sprzedawcy lub producenta.