Nieruchomości

Czy można ubezpieczyć każdą nieruchomość?

Czy można ubezpieczyć każdą nieruchomość?

Sięgając po różne produkty ubezpieczeniowe, zależy nam na tym, aby w pełni odpowiedziały na nasze potrzeby. Póki chodzi o popularne ubezpieczenia, typu polisy na życie, nie powinno być z tym większych problemów. Jednak jeśli szukamy czegoś stosunkowo nietypowego, jak ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej czy lokalu usługowego, możemy mieć pewne wątpliwości – czy tego typu nieruchomości w ogóle da się ubezpieczyć i jak to wygląda? Poniższy artykuł powinien rzucić nieco światła na tę kwestię.

Ubezpieczenie nieruchomości – czy możemy ubezpieczyć każdą nieruchomość?

Od razu odpowiedzmy sobie na to pytanie – zasadniczo tak, każdą nieruchomość możemy ubezpieczyć, niezależnie od tego, czy chodzi o ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej, czy lokalu pod działalność gospodarczą. Nie oznacza to jednak, że wszystkie polisy na budynki czy pomieszczenia są takie same – w zależności od tego, co potrzebujemy ubezpieczyć, nasza polisa może wyglądać nieco inaczej. Przyjrzyjmy się pokrótce, jak wygląda ubezpieczenie różnego rodzaju nieruchomości.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania

Zazwyczaj decydując się na ubezpieczenie domu, mamy na myśli ubezpieczenie całego mienia. Co to oznacza? W telegraficznym skrócie tyle, że polisa w takim wypadku obejmuje nie tylko dom, ale także wszystkie jego stałe elementy, których demontaż jest trudny bądź niemożliwy (takie jak choćby grzejniki czy glazura), jak i również całe mienie ruchome, które znajduje się w domu. Nie jest to jednak jedyna opcja – jeśli stwierdzimy, że potrzebne jest nam tylko ubezpieczenie obejmujące samą nieruchomość i przynależne do niej grunty, również mamy taką możliwość.

Ubezpieczenie lokalu usługowego

W tym wypadku sprawa nie różni się tak bardzo od kupna polisy zabezpieczającej mieszkanie. Ubezpieczenie lokalu, w którym prowadzimy działalność, może obejmować zarówno sam budynek, jak i elementy stałe czy mienie ruchome. Jednak ważną kwestią jest tutaj fakt, że najczęściej lokal usługowy jest wynajmowany – kto w takim wypadku powinien zapłacić ubezpieczenie, wynajmujący czy najemca? No cóż, to zależy. Zwyczajowo wynajmujący ubezpiecza swoją własność, czyli budynek, a najemca, analogicznie, ubezpiecza mienie, jednak nie jest to reguła – wszystkie tego typu sprawy powinny być zawarte już w umowie najmu, żeby uniknąć wątpliwości.

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej

Ubezpieczenie wspólnoty również jest możliwe i obejmuje ono części wspólne budynków wielomieszkaniowych. Zabezpiecza przed zdarzeniami losowymi takimi jak pożary, kradzieże czy dewastacje. Tego typu ubezpieczenie może również zawierać ubezpieczenie OC zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Zakres ochrony jest ustalany indywidualnie i oprócz budynków oraz budowli, ochroną może zostać objęte prywatne mienie pracowników wspólnoty mieszkaniowej.

Similar Posts