Nieruchomości

Trendy na krakowskim rynku mieszkań w 2021 roku

Trendy na krakowskim rynku mieszkań w 2021 roku

Co roku na rynku mieszkaniowym pojawiają się inne trendy. W ostatnim czasie różnią się one jednak całkowicie od tych, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze 2 lata temu. Wszystko ma związek z pandemią i zupełnie innym kształtowaniem się cen. Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym w Krakowie w 2021 roku?

Co roku  na rynku mieszkaniowym pojawiają się inne trendy. W ostatnim czasie różnią się one jednak całkowicie od tych, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze 2 lata temu. Wszystko ma związek z pandemią i zupełnie innym kształtowaniem się cen. Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym w Krakowie w 2021 roku?

Dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym

Na rynku mieszkaniowym sytuacja zmienia się dynamicznie już od ponad roku. Wszystko ma związek z pandemią, pojawiającymi się obostrzeniami i kryzysem. Dotknął on głównie osoby zajmujące się konkretnym typem biznesu, a pozwolił na wzbogacenie się ludziom, którzy już wcześniej mieli odłożone pieniądze.

W 2021 roku sytuacja jest inna niż jeszcze kilka lat temu. Nowe mieszkania w Krakowie wciąż cieszą się ogromną popularnością. Na początku pandemii ceny spadały, a następnie szybko rosły. Obecnie utrzymują się one na względnie stabilnym poziomie.

Zainteresowanie konkretnymi typami mieszkań

O ile w 2020 roku zaczęła się prawdziwa panika i trendy na rynku nieruchomości zmieniały się drastycznie, w 2021 roku sytuacja jest stabilniejsza również jeśli chodzi o typy lokali. Wciąż popularnością cieszy się mieszkanie od dewelopera. Kraków jest miastem, do którego przyjeżdżają również studenci. Wiele osób liczy na to, że w tym roku nie dotkną nas kolejne obostrzenia dotyczące uczelni. 

W porównaniu z 2020 rokiem coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkań. Dotyczy to również studentów, którzy w dużej części wrócą na uczelnie co najmniej w trybie hybrydowym.

Podsumowując, rośnie zainteresowanie:

  • kawalerkami i mieszkaniami podzielonymi na pokoje do wynajęcia ze względu na powrót studentów na uczelnię,
  • dużymi mieszkaniami z ogródkiem bądź obszernym balkonem, gdzie można spędzić czas bez wychodzenia z domu.

Sprzedaż mieszkań w 2021 roku

Zaraz po ogłoszeniu pandemii rozpoczęła się panika i gorączkowe zbieranie oszczędności. Obecnie sytuacja nieco się unormowała i coraz więcej osób decyduje się na kupowanie mieszkań. Do normy powróciła również kwestia przyznawania kredytów. Ceny, co prawda, wzrosły, ale na nowo wiele osób jest zainteresowanych kupnem nowego mieszkania.

Obecnie na terenie Krakowa powstaje coraz więcej ciekawych inwestycji, czego doskonałym przykładem są Apartamenty Przewóz tworzone przez LV Development. To świetny wybór dla osób, które chcą stać się posiadaczem nowoczesnej nieruchomości i zabezpieczyć swoje środki. Takie lokale, znajdujące się w nowych, atrakcyjnych budynkach, tracą na wartości znacznie mniej niż mieszkania z rynku wtórnego.

Praca zdalna a wielkość mieszkań

Konieczność odbywania kwarantanny pokazała, że znacznie wygodniej mieszka się w dużym mieszkaniu, najlepiej z ogródkiem. W nowych budynkach istnieje możliwość wybrania lokalu z właśnie takimi udogodnieniami. To świetny wybór nie tylko dla rodzin z dziećmi, lecz także osób, które pracują z domu. Ogródek daje możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu, szczególnie w trakcie pięknej pogody. Jest też zabezpieczeniem na wypadek konieczności odbycia kwarantanny, która to pozostanie z nami jeszcze na co najmniej kilka miesięcy.

Popularnością cieszą się więc mieszkania większe, z dużym balkonem, ogródkiem czy tarasem na dachu budynku. Muszą to być przestrzenie komfortowe, pozwalające na wygodne pracowanie z domu.

Powrót do normalności

Wszystko wskazuje na to, że rok 2021 jest swego rodzaju powrotem do normalności. Sytuacja zaczyna się stabilizować, a niespodziewane wahania na rynku znikają. Prawdopodobnie z czasem wszystko powróci do momentu sprzed pandemii. Nie da się jednak przewidzieć, czy kolejne obostrzenia nie zmienią sytuacji jeszcze bardziej. Z tego powodu potencjalni właściciele mieszkań wciąż są podzieleni na tych, którzy chcą zainwestować w nieruchomości i tych, którzy wyraźnie odczuli skutki kryzysu.

Przewiduje się, że ceny mieszkań utrzymają się na podobnym poziomie. Nie można jednak przewidzieć, czy nagłe wydarzenia w sezonie grypowym nie spowodują kolejnych wahań.

Similar Posts