Porady

Jak funkcjonalnie i ze smakiem urządzić małe mieszkanie?

Jak funkcjonalnie i ze smakiem urządzić małe mieszkanie?

W końcu kupujesz własne mieszkanie. Niestety, rzeczywistość i zdolność kredytowa weryfikują Twoje marzenia o wielkim domu z ogródkiem. Jak zmieścić wszelkie niezbędne sprzęty domowe na 30 metrach kwadratowych?

Najważniejszy jest projekt

Zanim zaczniesz w myślach stawiać na środku pokoju wielką kanapę, a w kuchni, której łączna powierzchnia nie przekracza 5 metrów kwadratowych, postawisz wyspę, zapytaj o radę zaufanego projektanta wnętrz. Przy tak małych powierzchniach liczy się każdy metr, a nawet centymetr. Dom to takie miejsce, gdzie przede wszystkim powinna panować harmonia. A o taką trudno, gdy musisz wybierać – Ty albo rozwieszone pranie. Kompetentna osoba dopasuje Twoje potrzeby do możliwości mieszkania. Pomoże wygospodarować miejsce do relaksu i pracy.

Minimalizm? Niekoniecznie

Przyjęło się, że aby efektywnie funkcjonować w małym mieszkaniu, należy pozbyć się większości rzeczy, niczym sławni piewcy minimalizmu Ryan Nicodemus czy Joshua Fields Millburn. Oczywiście staraj się ograniczyć ilość przedmiotów znajdujących się wokół Ciebie – większości z nich w ogóle nie potrzebujesz, ale niech to wyjdzie z potrzeby serca, a nie braku miejsca w nowym wnętrzu. Jak uporać się z nadmiarem rzeczy, które wręcz wylewają się z 30-metrowego mieszkania? Zadbaj o porządną zabudowę. Twoje małe mieszkanie powinno być wyposażone w jedną dużą szafę typu komandor. To tam zmieścisz odkurzacz, deskę do prasowania i spodnie narciarskie. Oprócz tego meble kuchenne powinny zmieścić wszystkie niezbędne Ci do życia rzeczy. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu doborowi mebli do przechowywania.

Zrób z kawalerki przestrzeń wygodną do życia

Sypialnia to bardzo ważne miejsce w Twoim domu. To tutaj odpoczywasz i regenerujesz siły. Dlatego tak istotne jest, aby przestrzeń, w której znajduje się Twoje łóżko, była odpowiednio przystosowana do relaksu oraz dostatecznie intymna. Kto powiedział, że mieszkając w jednopokojowym mieszkaniu, możesz pożegnać się z osobną sypialnią? Godnym uwagi rozwiązaniem jest antresola. Co to takiego? Jest to konstrukcja drewniana lub metalowa zawieszona nad podłogą w celu stworzenia dodatkowej przestrzeni. Jest to idealne rozwiązanie, gdy często przyjmujesz gości albo gdy spanie na kanapie źle wpływa na Twoje samopoczucie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększysz powierzchnię użytkową swojego mieszkania, a dodatkowo zadbasz o swój komfort i spokojny sen. W zaprojektowaniu antresoli również pomoże Ci projektant wnętrz.

Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Twoje mieszkanie wyposażone jest już we wszystkie niezbędne sprzęty, ale wciąż nie czujesz się w nim dobrze? Zadbaj o drobiazgi, które sprawią, że nie tylko poczujesz się lepiej, ale też optycznie powiększysz wnętrze. Możesz to zrobić, stosując kilka prostych trików:

• ogranicz ilość kolorów we wnętrzu,
• postaw na pojemność i funkcjonalność mebli, a nie na ich ilość,
• wybierz oświetlenie punktowe, które sprawi, że zaakcentujesz wybrane elementy mieszkania, tym samym nadając głębi przestrzeni,
• lustro spowoduje efekt trójwymiarowości,
• jeżeli nie lustro, to możesz ten sam efekt uzyskać fototapetą (najlepiej z efektem 3D)

To, jak ostatecznie będzie wyglądało małe mieszkanie, zależy od Ciebie. Pamiętaj, że ponad wszystko liczy się Twój komfort. Spędzasz w tym miejscu sporą część życia, dlatego ważne jest, aby było dostosowane do Ciebie i pozwalało Ci na odpoczynek po całym dniu.

Zdjęcia do artykułu dostarczył producent fototapet – FOTEKS.

Similar Posts