Porady

Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać, wybierając okna. Na które się zdecydować?

Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać, wybierając okna. Na które się zdecydować?

Zakup okien jest ważnym etapem budowy każdego domu. Aby wybrać najlepszy produkt, warto zorientować się, które parametry decydują o funkcjonalności i bezpieczeństwie użytkowania. Choć okna mogą wydawać się produktem skomplikowanym, to w praktyce wystarczy przyswoić podstawowe informacje dotyczące ich specyfiki.

Miejsce zakupu 

Polska jest jednym z największych producentów okien w Europie. Dzięki temu na terenie naszego kraju działa wielu lokalnych producentów, u których można wycenić i nabyć zarówno okna drewniane, jak i okna PCV. Oprócz tego okna dostępne są w dużych marketach budowlanych, w hurtowniach, punktach dealerskich oraz w sprzedaży internetowej. 

Najważniejsze parametry okien 

Wybierając okna, klient powinien szczególną uwagę zwrócić na trzy parametry: profil, szyby i okucia. Jeśli chodzi o profil, to zawsze należy sprawdzić, jaka jest jego szerokość oraz ile komór umieszczono w środku. Większość producentów umożliwia obejrzenie przekroju profilu okiennego. Warto wtedy zwrócić uwagę także na wzmocnienie stalowe, jakie znajduje się w środku.  

Kolejny ważny parametr to szyby. Obecnie standardem jest zamawianie okien z pakietem trzyszybowym, który gwarantuje najlepszą izolację termiczną. Warto podkreślić, że ceny okien trójszybowych nie są wysokie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę długookresowe korzyści, jakie można uzyskać dzięki pakietom trzyszybowym. Duże znaczenie mają również zastosowane okucia, bo to one zdecydują o tym, czy korzystanie z okien będzie wygodne i bezpieczne. 

Czynniki wpływające na cenę okien 

Współcześnie produkowane okna to produkt wykonywany na indywidualne zamówienie, w związku z czym nie można tutaj mówić o sztywnych cenach. Na ostateczny kosztorys okien wpłynie wiele czynników: 

  • wymiary okien, 
  • kolor okien, 
  • rodzaj szyb, 
  • rodzaj okuć, 
  • rodzaj montażu, 
  • rozwiązania dodatkowe takie jak: otwieracz naświetli czy nawiewniki higrosterowane. 

Co jeszcze trzeba, wiedzieć kupując okna? 

Jeśli klient chce dowiedzieć się, ile będą kosztować go okna, powinien udać się z projektem swojego domu do wybranego punktu sprzedaży. W wielu firmach wykonuje się także wyceny online na podstawie przesłanych wymiarów okien. Każdy klient powinien mieć świadomość, że za dodatkową funkcjonalność oraz niestandardowe rozwiązania trzeba będzie dopłacić. I tak okna w okleinach drewnopodobnych są droższe od okien białych. Wyższa cena wiąże się także z oknami w nietypowych kształtach. Trzeba mieć to na uwadze, gdy w domu są okna w kształcie łuków, trapezów czy trójkątów.  

Nie wszyscy klienci wiedzą, że mogą wybrać wiele rodzajów niestandardowych szyb. Będą to szyby z efektem wizualnym, a więc ornamentowe, lustrzane czy przyciemniane. Niektórzy klienci decydują się także na zakup okien, w których szyby posiadają ozdobne szprosy. Oprócz tego można zamówić szyby antywłamaniowe oraz posiadające podwyższony stopień dźwiękoszczelności. 

Gdy w domu planujemy duże okna tarasowe, możemy zastosować niezwykle wygodny system przesuwny. W przypadku okien tarasowych o niewielkiej szerokości, stosuje się rozwiązanie potocznie zwane ruchomym słupkiem, które sprawia, że po otwarciu takich drzwi mamy wolną przestrzeń.  

 
Nabywając okna, wygodnie jest zamówić od razu parapety zewnętrzne i wewnętrzne. W wielu punktach dostępne są także rolety wewnętrzne i zewnętrzne antywłamaniowe. Nie można też zapomnieć o ważnej kwestii montażu okien. Zaleca się, by tę usługę powierzać profesjonalistom, którzy montaż wykonają niezwykle sprawnie, a klient zyska dzięki temu gwarancję. Część firm oferuje darmowy montaż w stanie surowym – warto zapytać o tę kwestię na etapie tworzenia kosztorysu. 

Similar Posts