Nierzadko zdarza się, że temperatura panująca na zewnątrz nie sprzyja kąpielom w basenie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej pompy ciepła, która podgrzewa wodę znajdującą się w zbiorniku. Urządzenia te są bardzo ekonomiczne, ponieważ pobierają energię cieplną z otoczenia. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór pompy do basenu, dzięki której można znacząco przedłużyć sezon kąpielowy.
Zasada działania pompy ciepła do basenu
Aby utrzymać komfort użytkowania basenu w polskiej strefie klimatycznej, konieczne jest jego podgrzewanie. W przeciwnym razie, czas aktywnego korzystania z wody kąpielowej ograniczy się do kilku najcieplejszych dni w sezonie letnim. Aby efektywnie i niedrogo ogrzewać akwen, warto zastosować basenową pompę ciepła. Koszty inwestycji w stosunku do wydatków eksploatacyjnych są w tym przypadku niższe, niż przy zastosowaniu innych źródeł grzewczych. Działanie pompy ciepła do basenu opiera się na pozyskiwaniu ciepła z powietrza atmosferycznego, a następnie wykorzystaniu go do ogrzania wody kąpielowej. Urządzenie to czerpie energię ze źródeł odnawialnych, pobiera niewiele prądu i może pracować automatycznie lub poprzez sterowanie zdalne. Basenowa pompa ciepła stanowi obecnie najbardziej uniwersalną formę ogrzewania wody – urządzenia te mogą działać samodzielnie, bądź też w systemie z innym sprzętem grzewczym.
Wybór basenowej pompy ciepła
Aby trafnie dobrać pompę ciepła do basenu, należy wziąć pod uwagę różne parametry. Kluczowe znaczenie ma energooszczędność, określana przez współczynnik wydajności chłodniczej. Istotna jest także powierzchnia basenu oddająca ciepło, ponieważ straty do gruntu i ku górze mogą być różne. Wiele zależy od budowy zbiornika – krytego lub odkrytego i przykrywanego folią. Im wyższa pożądana temperatura wody basenowej, tym moc pompy powinna być większa. Nie bez znaczenia pozostają warunki panujące na zewnątrz, jakie występują podczas użytkowania basenu. Pod uwagę warto wziąć również izolacyjność zastosowanej osłony oraz zyski ciepła od słońca. Aby trafnie dobrać system grzewczy do basenu, należy pamiętać także o czasie eksploatacji basenu.
Dobór mocy pompy ciepła do basenu
Moc pompy ciepła do podgrzewania wody kąpielowej dobrać można w oparciu o szczegółowe obliczenia projektowe, bądź też na podstawie nomogramów udostępnianych przez producentów. To drugie rozwiązanie sprawdza się w przypadku typowych zbiorników prywatnych, z uwagi na standardowe potrzeby cieplne do ogrzewania wody uzupełniającej nieckę. Dla basenów publicznych parametry są bardziej wymagające, głównie ze względów higienicznych. Nomogramy znaleźć można w instrukcjach obsługi i na kartach produktowych większości urządzeń. Przykładowo, pompa ciepła do basenu 30m3 powinna charakteryzować się mocą 7,10 kW – 9,2kW. Z powodzeniem sprawdzi się zarówno w przypadku okresowego przykrywania lustra wody, jak i jego braku. Pompa ciepła do basenu 20m3 może mieć niższą moc, w zakresie 4,80 kW – 6,60 kW. Takie urządzenie cechuje się zwykle mniejszymi gabarytami. Pompa ciepła do basenu 15m3 może charakteryzować się jeszcze niższym zakresem mocy grzewczej, nawet do 4,50 kW.
Zalety basenowej pompy ciepła
Podłączając wodę basenową bezpośrednio do pompy ciepła, wyeliminować można konieczność używania dodatkowego wymiennika. Komponent wbudowany w urządzenie posiada wystarczająco niskie opory, aby zastosować go w obiegu. Na wysokość kosztów eksploatacyjnych pompy wpływają różne czynniki, w tym poziom izolacji basenu między gruntem i ścianami. Najbardziej istotne okazuje się pod tym względem przykrywanie powierzchni lustra wody w czasie nieużytkowania, co ogranicza straty ciepła związane z parowaniem wody. W tym celu zastosowanie znajdują specjalne zadaszenia, folie i rolety. Parowanie wody powoduje największe straty cieplne. Intensywność tego procesu zależy głównie od różnicy temperatury powietrza i wody, poziomu wilgotności, prędkości wiatru oraz ruchu wody. Zastosowanie pompy ciepła w sezonie letnim znacząco obniża straty cieplne, a tym samym obniża koszty eksploatacyjne zbiornika.