Urządzanie pokoju dziecięcego to niełatwe zadanie, choć z pewnością może sprawić wiele przyjemności zarówno rodzicom, jak i samemu dziecku. Warto pamiętać, że ta przestrzeń będzie miejscem wypoczynku, zabaw, a także nauki. Dlatego powinna być przytulna, funkcjonalna, inspirująca, a także piękna. O czym trzeba pomyśleć przy projekcie pokoju dziecięcego? Jak wybrać idealne meble? Jak stworzyć odpowiednią przestrzeń dla młodszych i starszych dzieci? Podpowiemy w tym poradniku.
Funkcjonalny pokój dla dziecka – jak urządzić?
- Czym kierować się przy wyborze bezpiecznych mebli dla najmłodszych?
- Wybór łóżka dla dziecka – co warto wiedzieć?
- Organizacja przestrzeni w pokoju dziecinnym
- Praktyczne akcesoria i dodatki
Bezpieczne meble dziecięce dla najmłodszych
Najważniejsze meble niemowlęce to przede wszystkim łóżeczko dla dziecka i kącik do przewijania. Idealne meble niemowlęce powinny być bezpieczne, wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Dlatego wybierając łóżeczko dla maluszka, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na:
- możliwość regulacji wysokości dna;
- wąskie ułożenie szczebelków;
- wygodny, hipoalergiczny materac;
- możliwość usunięcia jednej barierki i zmianę łóżeczka w dziecięcy tapczanik.
Wiele modeli łóżeczek wyposażonych jest również w szufladę pod łóżeczkiem, gdzie można przechowywać zapasową pościel, kocyki, czy pieluszki dla dziecka.
Drugim ważnym elementem w pokoju niemowlaka jest kącik do przewijania. Zazwyczaj jest to komoda lub specjalny stojak z przewijakiem i miejscem na najważniejsze akcesoria, czyli pieluchy, mokre chusteczki, kremy itd.
Warto również pamiętać, że maluch szybko rośnie, dlatego wybierając meble dziecięce, zwróć uwagę na te zestawy, które można dopasować do szybko zmieniających się potrzeb malucha.
Jakie łóżko dla dziecka wybrać?
Pokój starszego dziecka musi spełniać jego potrzeby i oczekiwania, które na etapie przedszkola i szkoły są już całkiem odmienne. Dlatego aranżacja pokoju dziecięcego może być dużym wyzwaniem. By mogło się w nim bawić, uczyć czy odpoczywać należy podzielić je na odpowiednie strefy.
Na początku należy pomyśleć o kąciku do spania i odpoczynku. Łóżko dziecięce powinno być przede wszystkim wygodne i posiadać wysokiej jakości materac.
Dużą popularnością wśród młodszych dzieci i ich rodziców cieszą się łóżka domki, z bezpiecznymi zaokrąglonymi rogami, zazwyczaj wyposażone w dodatkowe szuflady. Specjalna konstrukcja łóżeczka nadaje mu przytulny charakter, tworząc idealne miejsce do spania, odpoczynku, czy wspólnego czytania.
Do nieco mniejszych pokoi dziecięcych lub też dla rodzeństwa z pewnością dobrym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe. Pozwoli stworzyć ustronną strefę odpoczynku, a także oszczędzić miejsce. Producenci nowoczesnych mebli dla dzieci oferują łóżka piętrowe z dodatkowymi elementami, umożliwiającymi maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki temu nawet nieduży pokój dziecka stanie się doskonałym miejscem na realizację różnorodnych pomysłów.
Przestrzeń do nauki i zabawy w pokoju dziecka — sprawdź nowoczesne meble i ciekawe rozwiązania
W idealnym pokoju dziecięcym powinny znaleźć się również strefy nauki i zabawy.
Kącik do nauki to przede wszystkim biurko, przy którym dziecko będzie się uczyć i odrabiać lekcje. Najlepiej ustawić je przy oknie, by zapewnić dostęp do światła dziennego. Najlepszym rozwiązaniem dla szybko rosnącego malucha jest biurko regulowane, którego wysokość można łatwo dopasować do wzrostu dziecka. Do tego wygodne krzesło również z regulacją wysokości i kąta siedzenia, by zapewnić prawidłową pozycję. W pobliżu dobrze jest umieścić szafki lub regały, w których będzie przechowywać, książki, zeszyty, niezbędne artykuły papierowe i akcesoria plastyczne. Funkcjonalne meble dziecięce umożliwią Ci stworzenie strefy, w której Twoje dziecko będzie mieć wszystko pod ręką do nauki i twórczych działań.
Strefa zabawy to przede wszystkim miejsce relaksu i kreatywnych zabaw, nie tylko dla najmłodszych. Tu z pewnością potrzebna jest wolna przestrzeń, gdzie dziecko może realizować różne swoje pomysły. Podłoga powinna być wolna od wszelkich dywanów, czy wykładzin. Można na niej ułożyć wygodne poduchy lub praktyczną matę piankową. Na ścianach w kąciku zabaw doskonale sprawdzi się farba tablicowa, po której można swobodnie rysować kredą, lub magnetyczna.
Jeśli nie wiesz, jak urządzić pokój dziecka, zapraszamy do naszej Galerii Wnętrz Domar, gdzie znajdziesz meble dziecięce uznanych producentów. Nasi współpracownicy pomogą Ci wybrać odpowiedni zestaw mebli oraz praktyczne akcesoria. Zapraszamy do nas również dzieci, by podzieliły się z nami wizją swojego pokoju.
Praktyczne akcesoria i dodatki do pokoju dziecięcego
Utrzymanie porządku w pokoju dziecka to duże wyzwanie dla rodzica. Co więcej, odruchy dbania o czystość warto wyrabiać u malucha już od najmłodszych lat. By ułatwić to zadanie do wyposażenia dziecięcego pokoju, należy dodać praktyczne kosze, pudełka, organizery czy przyborniki.
Kosze to najlepsze rozwiązanie na trzymanie mniejszych i większych dziecięcych zabawek, które łatwo tam włożyć i wyjąć nawet dwu- czy trzyletniemu dziecku. Nie zajmują również zbyt wiele miejsca.
Duże i małe pudełka świetnie się sprawdzą do przechowywania różnych przedmiotów i drobiazgów, takich jak przybory szkolne, kosmetyki, kable, oraz wszystkie dziecięce kolekcje kamyków, szyszek, czy pamiątek z podróży.
Organizery i przyborniki ułatwią utrzymanie porządku np. w szufladach biurka, umożliwiając wygodną segregację kredek, ołówków, długopisów i innych niezbędnych drobiazgów. W pokoju dziewczynki nieduży przybornik to świetne miejsce do przechowywania gumek do włosów, spinek czy biżuterii.
W pokoju dziecięcym sprawdzą się również funkcjonalny wieszak na torebki, czapki lub kapelusze, tablica korkowa na różne ważne notatki czy zdjęcia, a także wygodne pufy do siedzenia.
Wybierając dodatki i akcesoria, należy również pamiętać, by współgrały one stylistycznie i kolorystycznie z innymi elementami wyposażenia. Dzięki temu stworzysz spójną i harmonijną przestrzeń.
Oświetlenie w dziecięcym pokoju
Przy aranżowaniu dziecięcego pokoju nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Ponieważ pokój dziecka jest podzielony na kilka stref, warto dobrać oświetlenie do większości z nich. Stosując takie rozwiązanie, górne światło nie musi być zbyt intensywne.
W strefie spania, czyli przy łóżku powinna się znaleźć lampka nocna, którą maluch może łatwo samodzielnie włączyć w nocy. Niektóre lampki do pokoju dziecka, posiadają regulację natężenia światła, dzięki czemu sprawdzą się podczas wspólnego czytania bajek, a także przy zasypianiu.
Drugim niezbędnym punktem światła jest biurko. Lampka na biurko powinna mieć dość długie, ruchome ramię, około 40 cm, by oświetlała przestrzeń roboczą i była łatwa do ustawienia pod odpowiednim do pracy kątem. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lampki z klipsem lub możliwością dokręcenia do półki czy parapetu.
Nieduże akumulatorowe lampki LED np. w kształcie zwierzątek, które się nie nagrzewają, to świetne uzupełnienie kącika zbaw. Taka przenośna lampka sprawdzi się przy różnych zabawach i jest bezpieczna dla dziecka.