Porady

Sprawdź, czym są mikrokontrolery Microchip i co warto o nich wiedzieć

Dzisiaj mikrokontrolery można spotkać w urządzeniach medycznych, elektronarzędziach oraz sprzętach AGD, aparatach fotograficznych, zabawkach interaktywnych, bezprzewodowych systemach sterowania światłem, urządzeniach biurowych oraz w urządzeniach wykorzystywanych w przemyśle (szczególnie np. na liniach produkcyjnych) i w samochodach. Czym one są? Co to takiego mikrokontrolery Microchip? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Mikrokontrolery Microchip – co to takiego?

We współczesnych urządzeniach elektronicznych bardzo często znajdują się nowoczesne mikrokontrolery, które są autonomicznymi systemami mikroprocesorowymi. Można uznać, że takie mikrokontrolery to po prostu zminiaturyzowane komputery, posiadające pamięć oraz jednostkę centralną. Umożliwia to samodzielne programowanie ich do wykonywania konkretnych zadań. Osoby, które lubią zajmować się elektroniką i samodzielnie tworzyć rozmaite urządzenia, chętnie sięgają po mikrokontrolery Microchip, które wyróżniają się bardzo dobrą wydajnością oraz dostępnością w różnych wariantach. Obecnie Microchip to jeden z wiodących producentów mikrokontrolerów.

Mikrokontrolery to z definicji pojedyncze układy scalone, zatem składają się z następujących elementów:

  • jednostki centralnej (CPU),
  • pamięci RAM,
  • pamięci trwałej (takiej jak np. ROM, Flash lub FRAM),
  • układów wejścia-wyjścia,
  • układów czasowo-licznikowych.

Dodatkowo, niektóre mikrokontrolery mogą mieć zamontowany jakiś czujnik (np. temperatury), przetwornik (np. cyfrowo-analogowy) oraz kontroler transmisji szeregowej.

Jakie mikrokontrolery są dostępne na rynku?

Na rynku można znaleźć przeróżne mikrokontrolery, w tym wspomniane już wczesniej mikrokontrolery Microchip. Są one znane również jako mikrokontrolery PIC (Programmable Intelligent Computer). Przykładami takich urządzeń są np. modele: PIC12F675-I/SN i PIC16F628A-I/SO. W sklepach można znaleźć mikrokontrolery w wersji 8-, 16- oraz 32-bitowej, wyposażone w bardzo wydajny procesor RISC oraz takie, które mają pamięć Flash lub EEPROM.

Similar Posts