Troska o środowisko naturalne jest jednym z podstawowych elementów, na których powinni skupić się współcześni ludzie. W dobie ogromnego zanieczyszczenia poszczególnymi substancjami chemicznymi, ale również śmieciami i ściekami warto zastanowić się nad tym, jak samodzielnie wpłynąć na poprawę czystości świata, w którym się żyje.
Jednym z podstawowych rozwiązań, które wprowadzić w życie może każdy posiadacz domu wolnostojącego, niepodłączonego do systemu kanalizacyjnego, jest przydomowa oczyszczalnia. Jej głównym zadaniem jest neutralizacja bakterii, rozwijających się w ściekach i niedopuszczenie do przedostawania się ich do gleby.
Walka ze ściekami
Wiele wsi nadal pozostaje niepodłączonych do systemów odprowadzających ścieki do oczyszczalni. Są to przypadki, w których nieopłacalne staje się dla gminy inwestowanie w cały kompleks kanalizacji. W takich sytuacjach warto samodzielnie podjąć decyzję o interwencji. Stosowanie własnej, przydomowej oczyszczalni nie jest drogie w użytkowaniu, a do zakupu całego sprzętu uruchamiane są często pakiety dotacyjne, które wspierają tego rodzaju inwestycje. Wystarczy więc dowiedzieć się w odpowiednim urzędzie o przysługujących dopłatach i samodzielnie wpłynąć na stan swojego najbliższego otoczenia. Przydomowe oczyszczalnie ścieków wymagają jednak regularnego czyszczenia i dosypywania odpowiednich substancji, mających na celu neutralizowanie zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu. Prawidłowe dbanie o tego rodzaju urządzenie spowoduje, że nie będzie wydzielał się smród. Wtedy dopiero wiadomo, że instalacja spełnia swoją rolę, a do środowiska nie przedostają się groźne bakterie.
Zbieranie wody deszczowej
Inną możliwością, której efekty są pozytywne dla środowiska naturalnego, jest zbieranie deszczówki. Posiadacze ogrodów przeznaczają bowiem ogromne ilości wody na podlewanie swoich roślin, co wiąże się z dużym zużyciem i ogromnymi kosztami. W czasie suszy istnieje również zagrożenie wyczerpania zapasów, co skutkuje zmniejszonymi dostawami wody do gospodarstw domowych. Niektóre kraje wprowadzają również zakaz podlewania roślin i mycia samochodów wodą z kranu, w okresie długich upałów. W Polsce natomiast coraz popularniejsze stają się zbiorniki na deszczówkę, dzięki którym można śmiało wykorzystywać zebrane zapasy w najróżniejszych celach. Warto więc zainwestować w tego rodzaju udogodnienie i cieszyć się z własnej, ekologicznej wody.