Porady

Pomoc prawna przy zakupie mieszkania

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania ? Jakie dokumenty musisz przygotować i jak przebiega cały proces zakupu? Warto współpracować z prawnikiem, który specjalizuje się w kupnie mieszkań. Jakie są zalety przy zatrudnieniu takiego prawnika?

Zakup mieszkania z pomocą prawnika

Zakup mieszkania to zdecydowanie duże wyzwanie. Z jednej strony człowiek się cieszy, że wkrótce będzie mieć nowe mieszkanie, z drugiej strony wielu martwi się, czy wszystko pójdzie po naszej myśli. Możesz poprosić o pomoc rodzinę lub znajomych, ale lepiej powierzyć wszystko profesjonalistom: kancelarii prawnej, która specjalizuje się w kupnie mieszkań.  Trzeba też pamiętać, że zakup nieruchomości wiąże się z dużą liczbą wyzwań prawnych i formalnych. Albo nawet biurokratycznych. Jeśli się na tym nie znasz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że popełnisz błędy. Co później skutkuje poważnymi konsekwencjami finansowymi. Zapewne będzie to Cię więcej kosztować niż dobry prawnik, który zajmie się kupnem mieszkania.

 

Co sprawdzić przy zakupie mieszkania?

W jakich sprawach tak naprawdę pomaga Ci prawnik przy zakupie mieszkania ? Prawnicy, jako wykwalifikowani specjaliści, mogą zaoferować kompleksową obsługę prawną w procesie nabycia lub przeniesienia własności nieruchomości. Mogą pomóc:


– Sprawdzić drugą stronę. – Pierwszym krokiem przy zakupie mieszkania przed podpisaniem umowy sprzedaży jest sprawdzenie strony sprzedającej. W szczególności niezbędne jest sprawdzenie przed zakupem mieszkania, czy sprzedający jest faktycznym właścicielem nieruchomości oraz ustalenie stanu prawnego i faktycznego nieruchomości. Umowa podpisana z deweloperem musi zostać przeanalizowana przez prawnika. Przedwstępna lub umowa sprzedaży nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego powinna być również dokładnie sprawdzona.
– Sporządzić różne umowy, m.in. umowę rezerwową, przedwstępną, kupna-sprzedaży, a także umowę darowizny i inne umowy przejęcia.
– Udzielić porady prawnej dotyczącej kupna lub sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, lub kredytem.
– Sprawdzić lub zatwierdzić dokumenty.
– Przygotować wnioski do właściwych organów i reprezentować w postępowaniu administracyjnym.
– Przygotować różne opinie prawne.

Warto pamiętać, że adwokat zajmujący się kupnem mieszkań jest prawnie ubezpieczony od szkód, jakie może wyrządzić swojemu klientowi, działając zawodowo.

 
W czym jeszcze może pomóc prawnik przy kupnie mieszkania?

Tak jak już zostało wspomniane powyżej, prawnik w pierwszej kolejności skupi się na weryfikacji sprzedawcy. W tym celu sprawdza dane o sprzedawcy mieszkania oraz jego wiarygodność. Jeśli sprzedającym jest spółka, adwokat sprawdza sytuację majątkową, historie oraz opinię o spółce. A jeśli sprzedawcą jest osoba fizyczna, to weryfikuje on czy nie są potrzebne jakieś dodatkowe zgody. Adwokat również zajmie się analizą umów związanych z zakupem mieszkania i pomoże taką umowę zrozumieć. Przygotowanie bezpiecznej umowy to najważniejszy etap.

 

Zakup mieszkania księga wieczysta

Ważniejsze informacje o mieszkaniu, takie jak własność, obciążenie hipoteczne, prawo użytkowania itp., znajdziesz w księdze wieczystej mieszkania. Do podstawowych badań wystarczy zapoznać się z elektroniczną księgą wieczystą i hipoteką, która jest dostępna w ramach Elektronicznej Księgi Wieczystej. Na tej podstawie sporządzany jest kompleksowy raport o stanie prawnym, który zawiera zestawienie treści księgi, a także samego mieszkania, gruntu i budynku oraz ewentualnych odchyleń. W sytuacji, gdy treść księgi budzi poważne wątpliwości, może zaistnieć konieczność udania się do Sądu Ksiąg Wieczystych w celu sprawdzenia treści księgi na miejscu, o czym kupujący zostanie niezwłocznie poinformowany. Zdarza się to rzadko. W większości przypadków wystarczy elektroniczna forma księgi wieczystej i hipotek.

Reasumując, ochrona prawna jest tutaj nieoceniona, ponieważ pozwala nam dokonać świadomego wyboru bez obawy, że o czymś zapomnieliśmy lub coś przeoczyliśmy. Doświadczony prawnik pomoże Ci zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane dokumenty i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Similar Posts