Artykuły Porady

Otwornica do betonu – zastosowanie. Jak nawiercać otwory w betonie?

Otwornica do betonu - zastosowanie. Jak nawiercać otwory w betonie?

Próby wiercenia w ścianach, które wykonane są z betonu, wymagają nie tylko umiejętności, ale także specjalistycznego sprzętu. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się frezy do betonu, które wykorzystywane są przez fachowców na całym świecie. Czym jest otwornica do betonu? Co warto o niej wiedzieć?

Otwornica do betonu – Definicja

Otwornice dedykowane są tworzeniu otworów o równomiernych kształtach. Najczęściej w tym celu wykorzystywane jest wiertło koronne stosowane do tak zwanych puszek elektrycznych. Otwornice to same w sobie urządzenia, które dedykowane są wycinaniu precyzyjnych kształtów w betonie oraz pustakach. Warto jednak pamiętać, że każda otwornica powinna być dostosowana do rodzaju surowca, w przypadku którego będzie stosowana. Większość narzędzi tego typu poradzi sobie z wycięciem otworu nie tylko w betonie, ale także w kamieniu. 

Otwornice do betonu – Akcesoria oraz rodzaje

Pod względem wykorzystywanego materiału otwornice do betonu podzielić można na trzy rodzaje. Otwornice podzielić można na:

  • otwornice widiowe,
  • otwornice wolframowe,
  • otwornice diamentowe.

Pierwszy rodzaj otwornic wyposażony w tak zwane zęby, które wykonane zostały z węglika spiekanego, mogą zostać dodatkowo skorelowane z wieloma młotami udarowymi. Taki typ wyrzynarki sprawdza się w przypadku tradycyjnych betonowych lub ceglanych ścian. Oczywiście pamiętamy o dobraniu optymalnej średnicy otworu.

Otwornice wolframowe wykonane są z kolei z nasypu wolframowego. Wszystkie elementy zostały scalone ze sobą  wyniku procesu lutowania. Takie wiertło koronowe do puszek instalacji elektrycznej może być stosowane w przypadku ścian ceglanych, wykonanych z pustaków oraz w przypadku ścian betonowych.

Otwornice diamentowe znalazły swoje zastosowanie nie tylko w przypadku ścian betonowych, ale także w przypadku płyt ceramicznych i gresowych. Ten typ otwornic określany jest jako jeden z najbardziej efektywnych urządzeń do nawiercania otworów. 

Jak nawiercać otwory w betonie?

Beton to bez wątpienia jedno z najtrwalszych materiałów konstrukcyjnych. Stosowany jest to tworzenia oraz wzmacniania konstrukcji, dlatego jego obróbka i próba zmiany może być problematyczna. Jeżeli więc zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób umiejętnie należy nawiercać otwory w betonie, koniecznie upewnijmy się co do tego, aby posiadać dobrej jakości ostre wiertło oraz otwornicę dostosowaną do rodzaju materiału, który zamierzamy nawiercać. Do nawiercania otworów  betonie, cegle, czy gresie nie nadają się tradycyjne wiertarki, które stosowane są w każdym gospodarskie domowym. Potrzebny jest do tego specjalistyczny i często kosztowny sprzęt, który ułatwia to zadanie. 

Nawiercanie otworów betonie – krok po kroku

Na początku przygotowujemy swoje stanowisko pracy. Podczas wiercenia otworów w betonie konieczna jest pełna swoboda ruchów. Zanim przejdziemy do momentu wywiercania, upewnijmy się, że wiertło zostało zamontowane w prawidłowy sposób zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście przed wykonaniem otworu bezwzględnie trzeba określić jego położenie, aby otwór nie został wywiercony w innym miejscu.

Pomiarów dokonać można dzięki cyrklowi i ołówkowi. Pomimo iż podczas wiercenia w betonie należy mieć włączony udar, warto zrobić to dopiero w sytuacji odczuwania wyraźnego oporu. Po przyłożeniu wiertła do przygotowanej powierzchni należy rozpocząć wiercenie. Im materiał będzie twardszy, tym mniejsza powinna być prędkość obrotów. Otwór wiercić trzeba do określonej głębokości, a w przypadku problemów z jej określeniem, na wiertło przymocować można ogranicznik. Po zaklinowaniu się wiertła w betonie pracę należy przerwać niezwłocznie. 

Poradę o otwornicach do betonu dostarczył serwis Tooles.pl – sklep online z narzędziami do domu i warsztatu. 

Similar Posts