Artykuły Dom

Jak wygrać z twardą wodą?

Jak wygrać z twardą wodą?

Niestety twarda woda występuje w wielu polskich domach. Zarówno w tych, w których woda dostarczana jest z sieci wodociągowej, jak i tych, które są podłączone do własnego ujęcia. Oznaką mówiącą o tym, że z naszego kranu wypływa twarda woda, jest uporczywy osad, który pojawia się na bateriach w łazience oraz w kuchni. Może zbierać się również w czajniku. Twarda woda nie jest tylko problemem estetycznym i nie odnosi się tylko do ciężkich do zlikwidowania osadów kamiennych. Może ona prowadzić między innymi do podrażnienia skóry i przyspieszenia zużywania się urządzeń, na przykład pralek lub kotłów grzewczych. Żeby uporać się z twardą wodą, dobrze jest kupić domową stację uzdatniania.  To, czy woda jest twarda, czy miękka jest zależne od stężenia, które osiągają znajdujące się w niej pierwiastki chemiczne. Warto tutaj wymienić na przykład magnez lub wapń. Im stężenie jest większe, tym woda jest twardsza. Można wyróżnić kilka poziomów twardości wody. Woda miękka zawiera 100-200 miligramów węglanu wapnia (CaCO3) na decymetr sześcienny. Natomiast woda o średniej twardość ma w sobie. 200-350 mg CaCO3/dm³, a woda twarda zawiera 350-500 mg CaCO3/dm³. Bardzo twarda woda jest wtedy, gdy stężenie CaCO3 jest wyższe niż 550 mg/dm³.

Jaki jest wpływ twardej wody na skórę i włosy?

Twarda woda ma negatywne działanie na stan naszej skóry i włosów. Mycie w twardej wodzie może prowadzić do wysuszenia skóry. Bardzo często mogą występować na niej wypryski oraz inne niedoskonałości. Naskórek może się łuszczyć. W odniesieniu do delikatnej skóry naczyniowej twarda woda jeszcze bardziej pokazuje tę przypadłość. Sprawia ona również, że włosy zaczynają być szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Nieładnie się układają i stają się matowe. Twarda woda może być też przyczyną pojawiania się łupieżu, ponieważ wysusza i podrażnia skórę głowy. Powoduje też, że używa się większej ilości szamponu, ponieważ słabiej się w niej pienią. Szybciej zużywają się też odżywki, bo trzeba często nawilżać włosy. 

Twarda woda trudniej zwilża wszystkie powierzchnie. Z tego względu trudniej jest nią czyścić zabrudzone miejsca. Osłabia ona działanie środków piorących oraz innych detergentów. Powoduje, że ich zużycie jest większe. Wyprane w twardej wodzie ubrania stają się sztywne, a materiały mniej przyjemne w dotyku. 

Zainstaluj domową stację uzdatniania wody

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby wyeliminować problem twardej wody, to dobrze jest zainwestować w domową stację uzdatniania wody. Twarda woda przepływa przez znajdujące się w środku stacji specjalne złoże i staje się miękka. Wyeliminowane są z niej składniki odpowiadające za twardość. 

Similar Posts