Grzejniki kanałowe stosuje się zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych domach o różnej powierzchni. Są one montowane w podłodze pomieszczenia, które ma być ogrzane. Część rodzajów urządzeń może zostać wykorzystana jako system chłodzenia pomieszczeń, gdy tylko posiadają one odpowiednią funkcję. Grzejniki kanałowe są zakładane zazwyczaj wzdłuż okien oraz drzwi, które wychodzą na taras i wzdłuż wszystkich przeszklonych elementów ścian w budynkach mieszkalnych. Najważniejsze jest rozmieszczenie grzejników kanałowych, w taki sposób, żeby ich długość była większa niż długość przeszkleń, wzdłuż których zostaną one zamontowane. Grzejniki kanałowe montowane są również w narożnikach i wzdłuż wewnętrznych ścian pomieszczeń. Najczęściej spotykane są grzejniki kanałowe o długości od 100 do 350 cm, wysokości od 9 do 14 cm oraz szerokości od 18 do 42 cm. Zazwyczaj jest możliwość zamówienia innej niż typowa długości i szerokości urządzeń grzewczych.
Montaż grzejników kanałowych
Można przyjąć, że odległość grzejnika od przeszkolonej przegrody, na przykład takiej, która prowadzi na taras, musi wynosić mniej więcej od 20 do 30 cm. Kanał trzeba wykonać zgodnie ze ściśle określonymi normami, tak, żeby zawsze mogła być zachowana stabilność konstrukcji. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że bardzo ważna jest właściwa izolacja. Dzięki niej kanał grzewczy zostanie zabezpieczony przed szkodliwym wpływem wilgoci. Najlepiej jest zastosować do tego materiał, którego użyto do ocieplenia domu, na przykład styropianu o odpowiedniej grubości. To pozwoli Ci zminimalizować straty ciepła w całym systemie grzewczy. W dodatku musisz wziąć pod uwagę niską wytrzymałość bocznych ścian wanny na nacisk. Jest z tym związana potrzeba wypełnienia pojawiających się wolnych przestrzeni między kanałem a ścianami bocznymi właściwym materiałem. To uszczelnienie powinno być wykonane z wykorzystaniem pianki montażowej. Trzeba unikać wlewania w to miejsce betonu.
Korzyści z posiadania grzejnika kanałowego
Zaletą grzejników kanałowych bez wątpienia jest to, że nie zajmują przestrzeni nad poziomem podłogi. Natomiast jedynym elementem, który przypomina o tym, że są one zamontowane, jest kratka zabezpieczająca. Dobrana w odpowiedni sposób sama w sobie jest dodatkowym, estetycznym elementem dekoracyjnym podłogi ogrzewanego pomieszczenia. Inną sprawą, o której warto pamiętać, jest uniknięcie zjawiska parowania szyb okiennych, oraz balkonowych w pomieszczeniu, w którym jest tego rodzaju ogrzewanie.