Artykuły Fauna i flora

Wiąz Turkiestanu na żywopłot- jak go uprawiać i pielęgnować?

Wiąz Turkiestanu na żywopłot- jak go uprawiać i pielęgnować?

Wiąz Turkiestanu (Ulmus pumila) nie jest zbyt popularną rośliną. Trochę szkoda, ponieważ za jej pomocą możesz stworzyć w ogrodzie przepiękny żywopłot. Jest to dosyć małe drzewko, które bardzo szybko tworzy gęstą koronę, która dobrze izoluje Cię od ulicy, hałasu lub wzroku sąsiadów. Żywopłot stworzony z tej rośliny jest cudowny i na pewno Ci się spodoba. Warto jest trochę o nim poczytać, bo jest mało wymagający i cena sadzonki nie jest kosmicznie wysoka. Dowiedz się, w jaki sposób uprawiać i pielęgnować wiąz Turkiestanu

Wiąz Turkiestanu i wiąz syberyjski, czym się różnią?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ponieważ jej to ta sama roślina. Z tym że jej nazwy są używane zamiennie. Wiąz Turkiestanu jest przedstawicielem gatunku Ulmus pumila, który w Polsce jest mało popularny, ale bardzo dobrze rośnie w naszych warunkach klimatycznych. Roślina pochodzi ze Wschodu, gdzie można ją znaleźć w lasach. Tam jest widywana jako naprawdę duże drzewo. Natomiast w naszym kraju z wiązu Turkiestanu tworzy się naprawdę wspaniałe żywopłoty, ponieważ dobrze znoszą one przycinanie. Można też z takiego wiązu zrobić mały, lekko skarłowaciały krzew, który będzie dawał cień na podwórku. Wiąz syberyjski jest rewelacyjnym materiałem na żywopłot. Błyskawicznie tworzy ogromną koronę, która jest bardzo gęsta i wygląda atrakcyjnie. Naprawdę trudno jest nie zwrócić uwagę na tę roślinę. Wiąz posiada małe, jajowate lub elipsowate liście i ma intensywny, zielony kolor. Wiąz tego rodzaju niezwykle szybko rośnie. Nie musisz czekać wiele lat, żeby cieszyć się wspaniałym żywopłotem. Roczny przyrost pędów może wahać się w granicach od 30 cm do 1,8 m.

Wiąz Turkiestanu- w jaki sposób go uprawiać?

Wiąz Turkiestanu jest niezwykle odporny na mróz. Już od pierwszej zimy nie potrzebuje żadnych osłonek. Zrzuca liście na zimę. Natomiast jesienią estetycznie się przebarwia. W zasadzie jego wygląd jest atrakcyjny przez cały sezon. Liście wiązu bardzo dobrze zatrzymują kurz oraz pył z ulicy. Nadaje się on nawet do ogrodzenia podwórka. Wiąz Turkiestanu jest gatunkiem, który stopniowo staje się coraz bardziej popularny. Jego sadzonki można spotkać już w naprawdę wielu sklepach ogrodniczych. Trzeba się za nimi rozejrzeć, bo jest to wyjątkowo interesująca roślina, a cena jej sadzonek  nie jest wysoka. Gdy zależy Ci na tym, żeby mieć ładny, gęsty żywopłot, to kup dość duże i dobrze rozgałęzione sadzonki, najlepiej dwu-trzyletnie. Takie sadzonki lepiej się przyjmą i bardzo dobrze będą się czuły na nowym miejscu. W dodatku są odporne na uszkodzenia oraz zimno. Sadzonki da się wyhodować samodzielnie w domu, z nasion zebranych z wiązu, ale jest to znacznie trudniejszy proces.

Similar Posts