Porady

Jak wygląda zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi?

Jak wygląda zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi?

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi nie należy do łatwego zadania. Niekiedy sam zarząd wspólnoty powołany w tym celu może być niewystarczającym. Co wchodzi w zakres zarządzania nieruchomością wspólną i jak najlepiej powinna być prowadzona?

 

Zakres zarządzania wspólnotą mieszkaniową

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi jest zadaniem niezwykle rozbudowanym. Wspólnota mieszkaniowa musi zapewnić bezpieczeństwo lokali oraz dobre warunki dla mieszkańców budynków.

Najważniejsze zadania na tym tle to:

  • dopilnowanie technicznych kwestii nieruchomości (na bieżąco likwidowanie usterek, zamawianie specjalistów itp.)
  • dokonywanie prac remontowych
  • przeprowadzanie kontroli instalacji
  • prowadzenie księgowości
  • dysponowanie finansami wspólnoty
  • dopilnowanie terminowości wpłat czynszów mieszkańców
  • utrzymanie w czystości terenu wspólnego
  • przeprowadzanie wszelkich kwestii dokumentacyjnych np. ustanawianie regulaminów, tworzenie umów itp.

Administrowanie nieruchomościami musi być prowadzone rzetelnie oraz sprawnie jeżeli wspólnota ma funkcjonować na właściwym poziomie.

Koszty zarządzania wspólnotą mieszkaniową przez samą wspólnotę

W celu zarządzania może zostać powołany wewnętrzny zarząd wspólnoty mieszkaniowej pośród właścicieli lokali lub może zostać wyznaczony jeden zarządca nieruchomości.

Takie rozwiązanie wydaje się najkorzystniejsze i najprostsze, ale bardzo często okazuje się, że spotyka na drodze wiele przeszkód. Musimy pamiętać, że im większa jest wspólnota tym proporcjonalnie logistyka zarządzania wzrasta oraz konieczność wykonywania wielu zadań w praktycznie tym samym czasie.

Koszty finansowe dla wspólnoty, ale również czasowe mogą być zbyt duże bez względu, czy rolą obarczono zarządcę nieruchomości, czy większy zarząd. Wówczas warto jest zgłosić się do firmy, która zajmuje się profesjonalnym prowadzeniem wspólnot mieszkaniowych.

Możemy zdecydować się na całościowe przekazanie czuwania nad zarządzaniem wspólnoty lub częściowe.

Powierz zadanie profesjonalistom

Wybierając firmę zewnętrzną, która zajmie się zarządzaniem wspólnotą mieszkaniową sama wspólnota będzie ponosić dużo mniejsze koszty. Fachowy zarządca ma dostęp do specjalistów takich jak np. hydraulik, czy elektryk, którzy obsługują kilka wspólnot, co jest finansowo bardzo atrakcyjnie.

Ponadto firmy zarządzające nieruchomościami są dużo bardziej efektowniejsze ze względu na doświadczenie oraz znajomości m.in. przepisów.

Skuteczność ich działania jest bardzo ważna, ponieważ przekłada się na dobre funkcjonowanie wspólnoty, więc również zadowolenie lokatorów oraz bezpieczne użytkowanie przestrzeni wspólnej.

Similar Posts