Porady

Jakie są rodzaje automatów do bram garażowych

Jakie są rodzaje automatów do bram garażowych

Wybór automatu do bramy garażowej będzie rzutował na kulturę pracy bramy, na to, jak często trzeba będzie serwisować napęd czy nawet na to, jak szybko brama będzie się otwierała i zamykała. Świetnie byłoby więc znaleźć idealny automat.

Automaty wyróżnia się przede wszystkim ze względu na napęd

Podstawowym kryterium podziału jest napęd. Tutaj do wyboru są cztery opcje.

  • Automat do bramy garażowej z siłownikiem. To zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Podstawową zaletą konstrukcji z siłownikiem jest to, że są one praktycznie bezobsługowe. Dobrej jakości siłownik oczywiście też ma określoną żywotność, ale jest ona na tyle duża, że można się nią nie przejmować w chwili zakupu. Wiele różnych dostępnych wielkości, mocy czy szybkości sprawia, że właśnie w tej kategorii wielu inwestorów spodziewa się znaleźć idealny automat do bramy garażowej.
  • Automat do bramy garażowej z łańcuchem. Napęd łańcuchowy, choć może wymagać pewnego podstawowego serwisu, ma być zasadniczo mocniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu od siłownika w tym sensie, że zużyty lub uszkodzony łańcuch można łatwo i tanio wymienić. Z tego względu jest to rozwiązanie stosowane głównie w bramach przemysłowych, choć są i mniejsze automaty tego rodzaju.
  • Automat do bramy garażowej z paskiem. Stosunkowo nieliczna grupa napędów pasowych to ewolucja napędu łańcuchowego. Ponownie – wymiana paska jest relatywnie łatwa i tania, ale sama ta konstrukcja przy niezłej estetyce nie jest aż tak trwała, jak łańcuch.
  • Automat do bramy garażowej ze spiralą. To najmniej popularne rozwiązanie, choć spirale są praktycznie bezawaryjne i wyróżniają się wysoką kulturą pracy. Te ciche napędy są jednak dość drogie i wymagają bardzo precyzyjnego montażu, więc w wielu przypadkach ich stosowanie będzie odradzane.

Idealny automat do bramy garażowej? Najczęściej będzie to siłownik, ale to w równej mierze zasługa technologii i liczby dostępnych opcji. Dziś to po prostu rozwiązanie najbardziej konfigurowalne, więc wiele ograniczeń technologicznych można ominąć, dobierając po prostu nieco inny model.

Sposób uruchamiania napędu jest ważny

Żeby mówić o rozwiązaniu idealnym, trzeba jeszcze rozważyć, jak automat do bramy garażowej ma być otwierany. Można to zrealizować bezprzewodowo (z pilota) lub przez fotokomórki. Tutaj już nie jest łatwo wskazać przewagi jednego rozwiązania nad drugim, bo wszystko zależy od konkretnego zastosowania. Jednak każdy, kto szuka ideału, musi rozważyć także tę kwestię, bo najlepszy napęd nie rozwiązuje żadnego problemu, jeśli nie można go wygodnie i bezpiecznie uruchomić.

Similar Posts