Porady

Czym i kiedy powinno się kosić trawnik? 

Czym i kiedy powinno się kosić trawnik? 

Wraz z nadejściem sezonu wiosennego, za naszymi oknami możemy usłyszeć dźwięki kosiarek, nadchodzące z terenów naszych sąsiadów. O ile nie jest to robione o zbyt wczesnej porze, to ten właśnie dźwięk dobrze kojarzy nam się z przyjściem lata. Większość ludzi dba o swoje trawniki uważając, że ich stan i wygląd znacznie wpływa na estetykę domu oraz dobrze o nich świadczy.

Takie podejście jest oczywiście słuszne. Aby jednak dobrze zaopiekować się trawnikiem, konieczne jest nabycie podstawowej wiedzy w tym temacie. Wbrew pozorom, stworzenie sobie w ogrodzie gęsto rosnącej, zielonej murawy wcale nie jest niczym prostym i może niekiedy kosztować wielu nerwów.

Kiedy kosić trawę?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma konkretnych dat, w których koszenie trawy jest jak najbardziej wskazane bądź konieczne. Trawnik jest po części naszą odpowiedzialnością i będzie rósł tak, jak o niego zadbamy. Przyjęło się jednak, że pierwsze koszenie powinno odbyć się początkiem kwietnia, o ile oczywiście trawa nie jest przykryta grubą warstwą śniegu. Chodzi tutaj głównie o to, by pogoda była dobra, świeciło słońce i nie zapowiadało się na żadne opady.

W następnej kolejności koszenia powinny odbywać się nie co określony czas, a co konkretną wysokość. Nie będziemy rzecz jasna chodzić z linijką i mierzyć trawnika w każdym miejscu, jednak możemy zrobić to potocznie mówiąc „na oko”. Mówi się, że trzeba kosić w momencie, w którym wysokość źdźbła trawy wynosi około dziesięciu centymetrów. Długość tą skracamy o około jedną trzecią. Czynność powtarzamy, kiedy trawa znów wróci do tych samych rozmiarów. W ten sposób łatwo będzie zauważyć nam poprawę koloru murawy, gdyż zbyt częste koszenie może wysuszać trawnik.

Jakich sprzętów używamy do koszenia trawnika?

Wiadome jest, że do podcinania trawy w naszym ogrodzie służy kosiarka. Teoretycznie można by na tym zakończyć temat. Idąc jednak o krok dalej, zaczynamy zastanawiać się, jaki jej typ będzie dla nas odpowiedni. Na rynku mamy wiele rodzajów różniących się wielkościami, sposobem wyrzutu, a przede wszystkim typem silnika.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kosiarek, które sprawdzą się doskonale w mniejszych bądź średnich ogrodach. Są to kosiarki spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. To, na którą postawimy zależy w dużej mierze od wielkości naszego ogrodu oraz tego, czy przeszkadzają nam takie czynniki jak kabel zasilający, emisja spalin, hałas czy ciężkie prowadzenie.

Co dla dużego i niejednakowego ogrodu?

Zapewne każdy z nas widząc osoby koszące takimi sprzętami, mówi sobie, że chętnie sam by takimi pojeździł. Mowa oczywiście o takich urządzeniach jak traktorki ogrodowe. Ich popularność wzrosła poprzez możliwość koszenia ogromnych powierzchni jednocześnie przy tym siedząc i czerpiąc z tego radość. Kosząc murawę takim traktorkiem czas mija nam tak szybko, że żałujemy kończącej się powierzchni.

W przypadku niemożliwości skoszenia trudno dostępnych miejsc, często używa się kos spalinowych. Ich obecność również jest dla nas bardzo ważna, a to z względu na brak konieczności wyrywania trawy i łatwy dostęp do każdego miejsca.

Similar Posts