Porady

Jak przebiega odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

Jak przebiega odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

Twoje mieszkanie jest już gotowe do odbioru? W takim przypadku warto się do niego dobrze przygotować! O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Dla wielu osób odbiór techniczny mieszkania może być stresującym doświadczeniem. Łatwo wtedy także o pomyłkę, czyli potwierdzenie odbioru w sytuacji, gdy nieruchomość ma widoczne wady. Lepiej zatem dobrze przygotować się do tej procedury

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania?

Odbiór mieszkania powinien być jak najbardziej dokładny. Warto zatem zarezerwować sobie na tę procedurę więcej czasu wolnego, a także zabrać odpowiednie narzędzia – miarę, poziomicę, latarkę. Należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość wykonanych prac, ale również na kwestie ogólne, na przykład sprawdzić wymiary pomieszczeń w porównaniu z wymiarami podanymi na rzucie. W sieci można znaleźć gotowe listy tych szczegółów, na które warto zwracać uwag przy odbiorze nieruchomości od dewelopera.

Odbiór nieruchomości z fachowcem

Gdy nie mamy doświadczenia w branży budowlanej i wykończeniowej, w takim przypadku możemy poprosić o pomoc eksperta, na przykład znajomego budowlańca. Pomoc osoby, która posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, będzie w tej sytuacji nieoceniona. W Polsce działają także firmy, które świadczą swoje usługi dla klientów odbierających mieszkania. Wówczas możemy liczyć na profesjonalną pomoc – w cenie około 200-500 złotych specjalista skrupulatnie sprawdzi nieruchomość i wypunktuje wszystkie usterki.

Protokół odbioru mieszkania

Dokumentem, który przygotowywany jest podczas odbioru mieszkania, jest tak zwany protokół odbioru. W dokumencie tym umieszcza się dane dotyczące wyniku tej procedury, a także wskazuje się na ewentualne usterki, które zostały zauważone przez klienta. Zgodnie z przepisami, deweloperzy muszą zapoznać się z wszystkimi zapisami o usterkach, a następnie ustosunkować się do nich w terminie do 14 dni. Następnie ma 30 dni na ich usunięcie na swój koszt. Co wtedy, gdy deweloper zakwestionuje zgłoszone usterki? W takiej sytuacji sprawa kierowana jest na drogę sądową.

Similar Posts