Porady

Różnice między stałymi a cyklicznymi osuszaczami sprężonego powietrza

Różnice między stałymi a cyklicznymi osuszaczami sprężonego powietrza

Wśród ziębniczych osuszaczy sprężonego powietrza wyróżnia się urządzenia pracujące w trybie ciągłym (stałym) i cyklicznym (okresowym). Każdy z tych typów ma swoje wady i zalety. Sprawdź, czym różni się osuszacz sprężonego powietrza pracujący w trybie stałym od osuszacza ziębniczego pracującego w trybie okresowym.

Jak działa osuszacz sprężonego powietrza pracujący w trybie ciągłym?

Osuszacze sprężonego powietrza tego typu pracują nieustannie, niezależnie od aktualnego obciążenia czy wilgotności osuszanego powietrza. Zawarty w nich czynnik chłodniczy znajduje się w nieustannym obiegu. W sytuacji, gdy zmniejsza się obciążenie urządzenia, zawór obejściowy gorącego gazu przekierowuje czynnik chłodniczy, by kompensować występujące wahania przepływu i zapobiegać jego zamarzaniu. W tym celu stosuje się też często system rurek kapilarnych oraz termostatyczny zawór rozprężny.

 

Osuszacze sprężonego powietrza pracujące w trybie ciągłym – wady i zalety

Przez to, że osuszacz sprężonego powietrza pracuje w trybie ciągłym, zużycie energii jest stałe i nie zależy od obciążenia. To sprawia, że te urządzenia nie należą do energooszczędnych – to ich największa wada. Jednak mają również sporo zalet, które sprawiają, że chętnie wykorzystuje się je w wielu fabrykach i zakładach przemysłowych.

 

Przede wszystkim ziębnicze osuszacze sprężonego powietrza (https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/osuszacze-sprezonego-powietrza,107.htm) pracujące stale są znacznie tańsze od tych, które pracują w trybie cyklicznym. Do tego gwarantują osiąganie punktu rosy przy niskich i precyzyjnie ustalonych temperaturach. Są w stanie szybko reagować na zmiany obciążenia (zmienny przepływ powietrza do osuszania) i dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie jest duże zapotrzebowanie na sprężone powietrze.

 

 

Jak działa cykliczny (okresowy) osuszacz sprężonego powietrza?

Okresowe osuszacze sprężonego powietrza wykorzystują nośnik cieplny w postaci płynu lub metalu, który schładza przepływające przez parownik powietrze. Urządzenia te często wyposażone są w masę termiczną i przemiennik częstotliwości, co pozwala na zmianę trybu pracy w zależności od aktualnego obciążenia.

 

Dzięki temu przy mniejszym obciążeniu nośnik cieplny pozostaje zimny, a co za tym idzie, kompresor może się wyłączyć. W sytuacji, gdy przepływ w osuszaczu sprężonego powietrza zwiększa się, nośnik cieplny nagrzewa się i kompresor wraca do pracy. Ponadto większe modele urządzeń tego typu wykorzystują też cylindry rozładowania, pozwalające jeszcze bardziej zredukować zużycie energii przy niepełnym obciążeniu.

 

Wady i zalety okresowych osuszaczy sprężonego powietrza

Dzięki możliwości czasowego wyłączenia się cykliczny osuszacz sprężonego powietrza jest znacznie bardziej energooszczędny od modeli pracujących w trybie stałym. W związku z tym koszty jego eksploatacji są niższe.

 

Trzeba jednak brać pod uwagę, że okresowy osuszacz sprężonego powietrza jest zazwyczaj droższy od modelu pracującego nieprzerwanie. Przez nieustanne włączanie się i wyłączanie przeciętna żywotność tego typu urządzeń jest też krótsza. Ponadto obecność nośników ciepła wyraźnie wpływa na większą wagę i wymiary okresowego osuszacza ziębniczego.

 

Potrzebujesz pomocy z wyborem osuszacza powietrza? Skontaktuj się z ekspertami na stronie https://www.sprezarki-techem.com.pl/.

Similar Posts