Dom

Jak izolować fundamenty?

Jak izolować fundamenty?

Dobrze wykonane termoizolacja i hydroizolacja fundamentów to podstawa w spokojnym użytkowaniu domu przez następne lata. Tym bardziej czynności te trzeba więc wykonać z ogromną dbałością – po zakończeniu inwestycji wszelkie poprawki i naprawy w tym zakresie są bardzo trudne. Ponowne odkopywanie i izolowanie fundamentów jest czasochłonne i generuje duże koszty, dlatego do tych prac budowlanych należy podchodzić ze szczególną uwagą.

Izolacja przeciwwilgociowa

Pierwszym etapem zapewnienia fundamentom odpowiedniej trwałości i zachowania właściwości jest dobra hydroizolacja. Izolacje takie wykonuje się w dwóch płaszczyznach, dlatego mówi się o hydroizolacji poziomej i pionowej. Izolację poziomą wykonuje się na zetknięciu betonu ławy ze ścianą fundamentową, a następnie na styku ze ścianami zewnętrznymi budynku, a także posadzkach i piwnicach. Izolację poziomą wykonuje się za pomocą folii lub papy termozgrzewalnej, co zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza budynku.

 Dla zabezpieczenia murów od wpływu wilgoci z otoczenia stosuje się izolacje pionowe. Bardzo często wykonuje się je przeznaczonymi do tego celu masami bitumicznymi bądź asfaltowymi, które łatwo nakłada się na ściany mające kontakt z gruntem. Czasem, przy glebach bardzo mokrych i zastoiskowej wodzie gruntowej, stosuje się odpowiednie, wytrzymałe i szczelne folie.

Termoizolacja fundamentów

Jeżeli fundamenty zostaną zabezpieczone przed wilgocią, aby nie zachodziło zjawisko wyziębiania się domu od gruntu, należy wykonać izolację cieplną. Zgodnie z zaleceniami norm, fundamenty powinny być ocieplone do głębokości 1m poniżej poziomu terenu, przy czym bez znaczenia tu jest, czy dom ma podpiwniczenie, czy też nie. Można wybrać dwie drogi postępowania – ocieplenie wykonać od wewnątrz lub zaizolować fundamenty od zewnątrz. Przeważnie jednak prowadzi się wykonanie izolacji cieplnej od zewnątrz, by nie tracić nic z przestrzeni użytkowej budynku.

W zastosowaniu do izolacji, gdzie zachodzi kontakt styropianu z gruntem, najlepiej sprawdzi się polistyren ekstrudowany. Ten paroszczelny i odporny na wilgoć materiał, którego przedstawicielem jest XPS 300 renomowanej firmy Finnfoam, jest stworzony po to, by radzić sobie w takich trudnych warunkach. Płyty XPS mają też świetny współczynnik przenikania ciepła, co pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy przy zachowaniu doskonałych parametrów izolacyjnych całej ściany. Izolacja fundamentów powinna łączyć się z termoizolacją ściany nadziemia, aby uniknąć powstawania w którymkolwiek momencie mostków cieplnych. Płyty styropianowe są zwykle wzmacniane, by dać opór korzeniom oraz gryzoniom, których obecność na tym poziomie jest szczególnie dokuczliwa.

Zewnętrzne ocieplanie fundamentów zyskało na popularności po wprowadzeniu i stosowaniu w budownictwie dwuwarstwowych ścian parteru, co pozwala na idealne połączenie tych dwóch termoizolacji przy niewielkim cofnięciu się cokołu domu, który wcześniej znacząco odstawał od ścian fundamentowych. Ocieplenie ścian fundamentowych od zewnątrz jest korzystniejsze dla dobrej izolacji nie tylko dlatego, że nie zabiera się przestrzeni użytkowej z piwnic, ale również dlatego, że wewnętrzna izolacja w większym stopniu jest podatna na ucieczkę ciepła z budynku.

Dwa typy izolacji budynku – hydro oraz termiczna, są jednymi z najważniejszych w całej konstrukcji domu. Dzięki odizolowaniu fundamentów od wilgoci niweluje się znacznie wyziębienie podsadzek i podłóg od gruntu, a dom jest o wiele bardziej energooszczędny, co pozytywnie wpływa na kieszenie użytkowników podczas sezonu grzewczego.

Czynnikiem, który również pozytywnie wpływa na jakość wykonanej izolacji jest korzystanie z produktów izolacyjnych pochodzących od sprawdzonych producentów i dostawców. Ma to ogromne znaczenie również dla komfortu inwestorów, którzy w razie jakichkolwiek problemów, wątpliwości lub pytań, zawsze mogą zwrócić się do firmy, w której zaopatrują się w materiały izolacyjne i uzyskać pomoc. Taki komfort daje korzystanie z oferty sklepu Styropianonline.pl, który oferuje swoim klientom korzystne ceny i produkty w stałej dostępności.

Link do sklepu -> https://styropianonline.pl/

Similar Posts