Porady

Innowacyjne metody montażu instalacji przemysłowych

Innowacyjne metody montażu instalacji przemysłowych

Na prawidłowe oraz bezpieczne funkcjonowanie całego układu instalacji przemysłowej wpływa wiele czynników. Do najważniejszych należy właściwie przeprowadzony montaż, który należy zrealizować z wykorzystaniem odpowiednich technik oraz trafnie dobranych komponentów mocujących. Aby cały system cechował się wysoką jakością, konieczne jest uwzględnienie podpór rurociągów o specyficznej budowie. Jedynie odpowiednio dobrane produkty pozwalają na stworzenie konstrukcji, które zapewni rurociągom wsparcie oraz zagwarantują ich stabilność.

Montaż instalacji przemysłowych

Do instalacji przemysłowych zalicza się układy aparatury, maszyn i urządzeń, które znajdują zastosowanie w realizacji procesów o różnej skali. Wykorzystywane są w wielu branżach, w tym chemicznej, energetycznej, rafineryjnej, petrochemicznej czy farmaceutycznej. Instalacje przemysłowe mogą być zarówno proste konstrukcyjnie, jak i zaawansowane pod względem układu komponentów. Wiele z nich służy do przeprowadzania bardzo specyficznych działań, takich jak rozdrabnianie, mieszanie, rektyfikacja, suszenie, odpylanie czy destylacja. Poszczególne branże cechują się innymi wymaganiami i specyfiką, dlatego sprawne funkcjonowanie każdego układu wiąże się z koniecznością uwzględnienia konkretnych rozwiązań projektowych. W montażu instalacji tego typu znajdują zastosowanie specjalne systemy zamocowań rurociągów, które znacząco podnoszą stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji.

Rozmieszczenie punktów podparcia

Elementy instalacji przemysłowych wymagają solidnego przytwierdzenia do różnych powierzchni, dlatego często niezbędne okazuje się mocowanie rur do ściany lub stropu. W takim przypadku polecanym rozwiązaniem są uchwyty, obejmy oraz inne mocowania do rur, które posiadają odpowiednie parametry i właściwości. Nie bez znaczenia pozostaje również właściwe rozlokowanie punktów podparcia. Mocowanie rur w postaci punktów stałych PS pozwala na usztywnienie całej instalacji, dlatego stosowane jest między zmianami jej przebiegu. Wykorzystywane jest również w obszarach, które wymagają zachowania stabilności rur oraz uniemożliwienia im poruszania się w żadnym z kierunków. Aby natomiast ograniczyć ruch poprzeczny rur i jednocześnie pozwolić na ich ruch w kierunku wzdłużnym, stosuje się mocowanie rur PP – podpory przesuwne. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwego funkcjonowania rurociągów, w sposób niezależny od zmian obciążeń termicznych czy mechanicznych.

Wstępnie zmontowane zestawy

Prawidłowo dobrane systemy zamocowań pozwalają na stworzenie stabilnej oraz bezpiecznej instalacji przemysłowej. Sposobem na ułatwienie i przyspieszenie prac może być zastosowanie wstępnie zmontowanych zestawów, zawierających wszystkie niezbędne obejmy i uchwyty do rur. Takie produkty mocujące oferuje firma Sikla, która jest w stanie zapewnić pomoc techniczną w razie konieczności dostosowania najlepszych rozwiązań dla określonych obciążeń. Wybierając system mocowania rur, uwzględnić można wiele różnych obejm, podpór, uchwytów oraz innych elementów mocowania rurociągów i zyskać wyjątkowo solidne podparcie instalacji przemysłowej.

Dobór elementów mocujących

W zależności od specyfiki instalacji, mocowania do rur stalowych zawsze powinny być dobierane zgodnie z jej przeznaczeniem oraz warunkami środowiskowymi. Na uwagę zasługują zarówno obejmy i uchwyty do rur ze stali nierdzewnej, jak i mocowanie rur stalowych do montażu przewodów wentylacyjnych. Komponenty wzbogacone o warstwę izolacyjną zastosować można w przypadku rur chłodniczych, zapewniając tym samym ochronę przed powstawaniem mostków termicznych. Pianka poliuretanowa nie tylko spełnia funkcję termoizolacyjną i wyciszającą, ale również pozwala na skorygowanie ewentualnych niedoskonałości. Przed przeprowadzeniem montażu warto upewnić się, że każda obejma czy uchwyt do mocowania rur zostały optymalnie dostosowane do konkretnych potrzeb instalacji. Potwierdzeniem jakości elementów są certyfikaty, uzyskane dzięki testom i badaniom prowadzonym przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.

Similar Posts