Porady

Bidet w łazience – czy warto montować, na co zwrócić uwagę

Bidet w łazience - czy warto montować, na co zwrócić uwagę

Pomimo że bidety wciąż są nowością, coraz częściej można jest spotkać w nowoczesnych łazienkach. W poniższym tekście odpowiemy na kilka pytań związanych z bidetem, podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas jego zakupu.

Czym jest i do czego służy bidet?

Główną rolą bidetu jest zapewnienie higieny intymnej. To jednak niejedyna jego funkcjonalność. Producenci chcąc zachęcić klientów do zakupu i montażu bidetu wskazują co najmniej trzy praktyczne zastosowania do czego może on służyć.
1. Pierwszym z nich jest możliwość mycia w nim samych stóp. Opcja ta może przydać się zarówno osobom młodym, jak i starszym, które mają trudności w poruszaniu się, a nie chcą za każdym razem korzystać z wanny.
2. Innym równie chętnie wskazywanym zastosowaniem jest używanie bidetu, jak zlewu do mycia rąk przez małe dzieci. Jak wiadomo najmłodsi domownicy mają zawsze problem z dosięgnięciem do umywalki.
3. Mniej znane, ale również praktykowane jest mycie brody w bidecie. 

Bidet nie jest wcale wynalazkiem ostatnich lat

Historia mówi nam, iż pierwsze bidety pojawiły się we Francji już w XVII wieku i początkowo były zarezerwowane praktycznie dla elit społecznych. Co ciekawy umieszczano je w sypialni, a nie jak to ma miejsce współcześnie w łazience. Do Polski trafiły w XIX, ale ich popularność mocno ograniczyła II wojna światowa.
Po jej zakończeniu przez wiele lat Polska była w odbudowie. Ludzie cieszyli się z każdego metra mieszkania i nie w głowie im były bidety. Dopiero ostatnie 20-30 lat to okres, w którym ponownie trafił on do łazienek, a nie jedynie do bardzo nowoczesnych wnętrz.

Jakie bidety spotkamy w sklepach?

Producenci armatury łazienkowej dają swoim klientom coraz bogatszy wybór modeli oraz wariantów. Przykładowo
bidety Salony Hoff możemy podzielić na:
– klasyczne, wyposażone w baterię bidetową,
– bidety podwieszane lub stojące,
– z prysznicem, w zestawie bidet posiada słuchawkę zbliżoną do tej znanej z kabiny. Dzięki niej możliwe jest poszerzenie funkcjonalności o, chociażby wspomniane już mycie stóp.
– wersje 2w1, która sprawdzi się w małej łazience, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca.

Bidety wiszące kontra bidety stojące

Wybór bidetu powinien być podyktowany m.in. tym jak dużą mamy łazienkę. W małych łazienkach siłą rzeczy trudniej o idealne rozwiązanie, co nie znaczy, że nie możemy cieszyć się bidetem na małej przestrzeni. Bidety wiszący mają tę zaletę, iż ich sposób montażu jest bardzo dyskretny i opiera się o stelaż podtynkowy. Dzięki temu bidet podwieszany zajmuje mniej miejsca i łatwiej utrzymać pod nim czystość.

Jak dobrać dobry bidet?

Podobnie jak WC jest on wykonany jest z ceramiki sanitarnej. Najczęściej spotykanym kolorem jest biały, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby w twojej łazience zagościł bidet pastelowy, a nawet czarny. Wybierają odpowiedni model należy zwrócić uwagę na montaż bidetu, który pozwoli na ustalenie odpowiedniej jego wysokości. Dzięki temu korzystanie z niego będzie komfortowe bez względu na wzrost domowników. Druga niezwykle istotna kwestia to powłoka ochronna, która chroni nas przed wszelkimi drobnoustrojami. Ma to szczególne znaczenie, gdy w domu są małe dzieci.
Idealna sytuacja to taka, w której możemy zakupić bidet razem z WC, gdyż wówczas mamy szansę wybrać modele z jednej linii stylistycznej, dzięki czemu będą bardzo do siebie pasować. W przeciwnym razie pozostaje szukanie bidetu zbliżonego do już stojącego WC.
Jeśli tylko mamy możliwość, a raczej miejsce, zadbajmy o to, aby WC i bidet oddalone od siebie, ale również od ściany czy pralki o minimum 30 cm. To pozwoli jego na komfortowe użytkowanie. Nie zapominajmy, że bidet wymaga doprowadzenia nie tylko zimnej, ale również i ciepłej wody. Poza tym potrzebne będzie też osobne podejście kanalizacyjne. Jest to o tyle ważne, iż decyzja o wstawieniu bidetu może wiązać się z małym remontem łazienki.

Similar Posts