Nieruchomości

Najlepsza lokalizacja na inwestycję deweloperską – czym się charakteryzuje?

Najlepsza lokalizacja na inwestycję deweloperską – czym się charakteryzuje?

Chcesz wybudować budynek wielorodzinny i w ten sposób zrealizować swoją pierwszą inwestycję deweloperską? Musisz wykazać się przezornością – w przeciwnym razie może się okazać, że zamiast zyskać, stracisz. Sprawdź, czym warto się kierować przy wyborze lokalizacji na inwestycję deweloperską.

Z myślą o kim chcesz wybudować mieszkania?

Być może słyszałeś, że to lokalizacja jest kluczowa zarówno przy zakupie mieszkania, jak i przy poszukiwaniu gruntu pod realizację przedsięwzięcia deweloperskiego. To prawda, ale musisz pamiętać jeszcze o docelowej grupie nabywców lub najemców.

Jeżeli budujesz z myślą np. o rodzinach, to budynek powinien być zlokalizowany w spokojnej okolicy – choćby przy parku. Taka lokalizacja będzie atrakcyjna dla tego segmentu nabywców. Gdy Twoimi docelowymi klientami będą osoby poszukujące mieszkania pod inwestycję, mogą one zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu znajdują się zakłady pracy lub uczelnie. Inaczej mówiąc, gdy sprecyzujesz docelową grupę klientów, łatwiej będzie Ci wybrać lokalizację i znaleźć odpowiednią działkę.

Jak wybrać lokalizację inwestycji deweloperskiej?

Z roku na rok działek w centrum miasta jest coraz mniej, a ich ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Z tego względu gruntu pod planowaną inwestycję deweloperską będziesz prawdopodobnie szukał poza miastem. To ważny etap, ponieważ od lokalizacji działki może zależeć zarówno zainteresowanie realizowaną przez Ciebie inwestycją, jak i to, czy bank udzieli Ci kredytu na jej sfinansowanie. Jak powinieneś wybrać lokalizację działki?

Przy wyborze działki pod inwestycję deweloperską kluczowe są:

  • Stan prawny parceli. Nie każda wystawiona na sprzedaż działka ma uregulowany stan prawny. Może się okazać, że niska cena to wynik „bałaganu” w księdze wieczystej. Nowe mieszkania w Zabrzu – deweloperzy w tym przypadku zadbali o kwestie formalne związane z regulacją prawną działek przeznaczonych pod budowę nowych inwestycji.
  • Uzbrojenie działki. Jeżeli działka nie jest uzbrojona, będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty. Jeżeli liczysz się z taką możliwością, pozostaje jeszcze kwestia, czy aby na pewno będziesz mógł doprowadzić do działki wszystkie media.
  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sortownia śmieci, fabryka czy firma handlująca piaskiem i kruszywem – jeżeli Twój dom wielorodzinny będzie miał takie sąsiedztwo, to szanse znalezienia kupców na lokale są niewielkie.
  • Dostęp do infrastruktury i komunikacji. Brak dobrego dojazdu do centrum, szkoły czy przedszkola w najbliższym otoczeniu – to może dyskwalifikować nawet działkę położoną w malowniczej okolicy.
  • Cena działki. Ma ona bezpośredni związek z tym, ile zarobisz na inwestycji. Powinieneś dokładnie przeliczyć, czy zakup działki rzeczywiście będzie Ci się opłacać.

Poszukiwanie działki deweloperskiej może zająć sporo czasu, jednak od jej wyboru może zależeć powodzenie całej inwestycji.

Tylko mieszkania czy też lokale handlowo-usługowe?

Na parterze budynku, który wybudujesz, zamiast mieszkań mogą znaleźć się lokale handlowo-usługowe. Czy opłaca się je uwzględniać w planach? To zależy. Jeżeli w okolicy brakuje sklepów, ale wiesz, że będą powstawać kolejne budynki mieszkalne, to jako pierwszy możesz mieć ofertę dla potencjalnych najemców.

Pamiętaj, że w przypadku lokali handlowo-usługowych ich lokalizacja ma jeszcze większe znaczenie. Lokal, który jest usytuowany wewnątrz osiedla, a nie np. przy głównej drodze, będzie cieszył się mniejszym zainteresowaniem.

Similar Posts