Porady

Monitoring domowy – jakie rozwiązanie wybrać?

Monitoring domowy – jakie rozwiązanie wybrać?

Monitoring na prywatnych posesjach jest dziś standardem. Nawet jeśli podczas budowy domu nie zdecydowaliśmy się zainstalować przewodowego systemu monitorowania, możemy wybrać proste w montażu kamery bezprzewodowe, które transmitują obraz, wykorzystując w tym celu domowe Wi-Fi.

Monitoring przewodowy czy bezprzewodowy?

W użytku domowym można zastosować monitoring przewodowy lub bezprzewodowy. Monitoring przewodowy nie jest podatny na zakłócenia i może działać przez długi czas bezawaryjnie. Jego montaż jest jednak pracochłonny i kosztowny (wymaga ingerencji w bryłę budynku). Dlatego wybór rozwiązań przewodowych zaleca się osobom, które dopiero budują dom i mogą przeprowadzić montaż bez rozkuwania ścian.

Drugą opcją jest monitoring bezprzewodowy, coraz częściej spotykany w domach jednorodzinnych. Jego montaż nie wymaga okablowania ani rozkuwania ścian. System tego rodzaju nie jest też trudny do skonfigurowania. Można go zacząć użytkować niemal od razu po zamontowaniu. 

Kamera – najważniejszy element domowego monitoringu

Najważniejszymi elementami systemu monitoringu (zarówno przewodowego, jak i bezprzewodowego) są oczywiście kamery. Bardziej zaawansowane zestawy do monitoringu zawierają zazwyczaj także rejestrator, zasilacze oraz niezbędne okablowanie. 

W użytku domowym (np. do monitorowania garażu) dobrze sprawdzi się natomiast podstawowy zestaw monitorujący, ograniczony do jednego urządzenia. Tym urządzeniem jest zewnętrzna kamera bezprzewodowa, która może łączyć się z internetem. Kamery IP (ang. Internet Protocol) pełnią funkcję rejestratora, a obraz z nich przesyłany jest internetowo. Obraz ten może być zapisywany na karcie microSD lub w chmurze. Dzięki temu możliwa jest również zdalny podgląd obrazu z kamer oraz możliwość przechowywania zarejestrowanego obrazu w bezpiecznym miejscu (będzie on dostępny również po zniszczeniu kamery). 

Nowoczesne technologie monitoringu cyfrowego 

Technologia cyfrowa intensywnie się rozwija, dzięki czemu monitoring domowy może zostać wyposażony w dodatkowe funkcjonalności, poprawiające bezpieczeństwo posesji. Funkcje dostępne w monitoringu IP to między innymi:

  • Detekcja ruchu – dzięki nowoczesnym algorytmom analizy obrazu, współczesne kamery pozwalają na skuteczne wykrywanie ruchu o potencjalnie niebezpiecznym charakterze i automatyczne informowanie o zagrożeniu (np. w formie wiadomości wysyłanej na telefon).
  • IVS – inteligentna analiza obrazu. Ta technologia pozwala automatycznie wykrywać określone zdarzenia (na podstawie zdefiniowanych wcześniej kryteriów). W praktyce oznacza to, że możemy na przykład wyznaczyć obszar, którego przekroczenie przez osobę lub pojazd uruchomi alert sms. Dostępne kryteria to między innymi detekcja twarzy, detekcja parkowania, zniknięcie/pozostawienie przedmiotu, przekroczenie linii czy wejście na wyznaczony obszar.

Nowoczesne kamery bezprzewodowe umożliwiają także podgląd obrazu z poziomu aplikacji mobilnej. Warto wspomnieć także o stosowanych technologiach zwiększających widoczność – takich jak diody IR (diody podczerwone), które pozwalają nadzorować obszar nawet w ciemności, czy różnego rodzaju rozwiązania doświetlające i stabilizujące obraz. 

Zapraszamy do kontaktu z doradcami sklepu eltrox.pl – dystrybutorem profesjonalnych systemów monitoringu.

Similar Posts