RTV i AGD

Nowoczesny odkurzacz – jak wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Nowoczesny odkurzacz – jak wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Nowoczesne odkurzacze tworzone są z myślą o maksymalnej oszczędności czasu i pieniędzy. Na rynku znaleźć możemy jednak wiele modeli, które na pierwszy rzut oka mogą niczym się nie różnić. Jak to w przypadku elektronicznych urządzeń, diabeł tkwi w szczegółach, a odpowiedni wybór musi być poprzedzony odpowiednią analizą. Niezależnie od tego, czy w naszym domu dominują wykładziny, dywany, czy parkiet odkurzacz jest niezbędnym akcesorium. Jak go wybrać? Czym kierować się przy zakupie odkurzacza?

Czym są odkurzacze?

Odkurzacze są niezbędnym urządzeniem w każdym domu. Służą do dbania o czystość i higienie w miejscu zamieszkania i nie tylko. Ręczny odkurzacz bezprzewodowy może posłużyć również do czyszczenia samochodu.

Już pierwsza wizyta w sklepie stacjonarnym lub internetowym może uświadomić nam braki w wiedzy na temat tych urządzeń. Decyzja, które urządzenie sprawdzi się w naszym przypadku, nie jest łatwa. Do wyboru mamy np. odkurzacz ręczny, odkurzacze bezworkowe, czy odkurzacze workowe. Do powierzchni miękkich lub podłóg twardych. Decydującymi parametrami mogą być także szczotki dysza długa, dysza szczotkowa, czy rura teleskopowa.

Dla kogo przeznaczone są odkurzacze?

Nowoczesny odkurzacz powinien znaleźć się w każdym domu. Jego zakup powinien być przemyślany. Pod uwagę musimy wziąć warunki, w którym będzie pracował. Jeżeli z jego pomocą chcemy odkurzyć kilka pięter lub znacznie oddalone od siebie pokoje to dobrą decyzją będą lekkie modele lub odkurzacze automatyczne. Niezależnie od wagi i gabarytów urządzenia, powinno być wyposażone w rurę regulowaną lub składającą się z kilku części, aby można było ją dostosować do danej powierzchni. Możemy wybrać modele, gdzie występuje szczotka uniwersalna lub szczotka wielofunkcyjna, czy wersje gdzie występuje szczotka płaska lub szczotka okrągła. Dla fanów innowacyjnych rozwiązań polecane są roboty sprzątające: https://www.neonet.pl/odkurzacze/roboty-sprzatajace.html

Odkurzacz – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Istnieje kilka ważnych i podstawowych parametrów, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu odkurzacza. Oprócz mocy urządzenia ważnych jest kilka dodatkowych czynników. Analizując je bardzo dokładnie, zwiększamy szanse na odnalezienie idealnego produktu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Dla każdego użytkownika istotna będzie długość przewodu. Długi kabel pozwoli na odkurzanie bez konieczności przepinania wtyczki z gniazdka do gniazdka. Doskonałym rozwiązaniem są odkurzacze z dodatkowym schowkiem na akcesoria.

Wśród kupujących najczęstszym dylematem jest to, czy wybrać odkurzacz workowy, czy bezworkowy. W dużej mierze decyzja zależy od budżetu, który chcemy przeznaczyć na zakup. Wariant z wymienianymi workami jest nieco bardziej higieniczny i wygodniejszy. Odkurzacze bezworkowe wymagają mycia pojemnika, jednak są tańsze w eksploatacji. Jeżeli zdecydujemy się na model z wymiennymi workami, warto sprawdzić ich pojemność. Pamiętajmy, że nie zawsze wielkość odkurzacza idzie w parze z wielkością worka. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, kupując to urządzenie?

Moc odkurzacza i moc ssania

Pamiętajmy, że moc odkurzacza to nie tylko moc silnika. To także moc ssania, od której zależy jakość odkurzania. Zazwyczaj mamy do czynienia z widełkami w granicy 50 – 600 W. Za dobre urządzenia uważa się te o mocy ssania 300 – 350 W. Warto zastanowić się nad praktycznym rozwiązaniem, jaką jest regulacja mocy ssania. Dodatkowo, jeżeli w naszym domu przebywają zwierzaki, to warto zakupić sprzęt o wyższych parametrach ssania oraz z turboszczotką.

Klasa energetyczna

W dzisiejszych czasach każdy z nas dba o ekologie. W związku z tym, głównym parametrem, nad którym pochylamy się przy zakupie, jest klasa energetyczna. Jest to wypadkowo skuteczności odkurzania dywanów, podłóg twardych oraz zużycia energii. Oznacza się ją skalą A+++ lub AAAA do D. Pierwsza litera alfabetu oznacza najwyższą klasę, a litera D najniższą.

Poziom hałasu odkurzacza

Jest to równie istotny parametr, jak pozostałe. Poziom hałasu jest szczególnie ważny, gdy zdarza nam się sprzątać przy domownikach. Będzie on także istotny, gdy sprzątanie zajmuje nam znaczną ilość czasu. Czyszczenie za pomocą głośnego odkurzacza przez dłuższy okres czasu może być czynnością, którą niechętnie będziemy wykonywali. Skąd mamy wiedzieć, czy upatrzony model będzie generował spory hałas? Dowiemy się o tym z etykiety produktu. Powinna być zawarta tam informacja o poziomie hałasu generowanego przy maksymalnych obrotach silnika. Wskaźnik ten wyrażany jest w decybelach (dB). Dobry odkurzacz powinien odznaczać się poziomem hałasu, który zbliżony będzie do spokojnej rozmowy. Jest to wartość 60 dB. Praca urządzenia nie powinna wówczas zakłócić seansu, lub snu dziecka.

Rodzaje filtrów w odkurzaczach

Filtry powietrza to także ważny parametr, na który musimy zwrócić uwagę. Najbardziej popularnymi są filtry HEPA, które gwarantują doskonałą ochronę przed kurzem. Polecane są także w przypadku alergików. Poza tym mamy do wyboru mikrofiltry, które zapewniają podstawową ochronę oraz filtr wodny, gdzie wszelkie zanieczyszczenia umieszczane są w specjalnym pojemniku z wodą.

Dodatkowe funkcje

Nie da się ukryć, że tak jak w przypadku innych urządzeń, ważnymi czynnikami decydującymi o zakupie mogą być dodatkowe funkcje. W nowoczesnych odkurzaczach jest ich naprawdę sporo. Postaramy się wymienić najważniejsze z nich: pranie dywanów, suszenie powierzchni twardych, funkcja czyszczenia parą, rura teleskopowa ze stali, funkcja zbierania wody, funkcja czyszczenia, wbudowany odświeżacz powietrza, funkcja prania tapicerki, funkcja wydmuchu, usuwania sierści zwierząt, funkcja dmuchawy, czy funkcja czyszczenia fug.

Najlepsze modele posiadają dodatki umożliwiające odkurzanie na różnych powierzchniach. Służą do tego takie akcesoria jak szczotka tapicerska czy szczotka samochodowa. Takie urządzenia znajdziesz na: https://www.neo24.pl/maleagd/dodomu/odkurzacze.html

Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesny odkurzacz?

Nowoczesny odkurzacz to wybór, z którym sprzątanie będzie o wiele prostsze i przyjemniejsze. Spora moc, którą oferują nowoczesne urządzenia oraz inne dodatkowe funkcje sprawiają, że odkurzanie może być czynnością, którą polubi każdy domownik.

Similar Posts