RTV i AGD

DIN 933: co trzeba wiedzieć o tych popularnych śrubach?

Charakterystyka śrub DIN 933

Śruby z łbem sześciokątnym z pełnym gwintem, czyli te spełniające normę DIN 933, należą do grupy zdecydowanie najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych elementów złącznych. Wynika to z prostoty ich konstrukcji oraz uniwersalności zastosowania. Takie śruby sprawdzają się w różnorodnych sektorach przemysłu i są wykorzystywane do wielu zadań konstrukcyjnych, armatorskich, budowlanych etc. Norma DIN 933 określa specyfikacje i wymiary tego typu śrub, dzięki czemu możemy łatwo dopasować je do konkretnego projektu i mieć pewność ich ustandaryzowanej jakości oraz wymiarowości. Co trzeba wiedzieć o śrubach DIN 933? Po garść praktycznych informacji zajrzyj do naszego artykułu.

Charakterystyka śrub DIN 933

Śruby z łbem sześciokątnym, z którymi większość z nas miała choć raz do czynienia, charakteryzują się pełnym gwintem. Co to oznacza? W takich śrubach gwint biegnie od łba aż do końca śruby, co przynosi konkretne korzyści. Ten rodzaj konstrukcji pozwala na lepsze przenoszenie sił i zapewnia wyższą wytrzymałość połączenia.

Z kolei łeb sześciokątny umożliwia łatwe i szybkie dokręcanie lub odkręcanie śruby za pomocą klucza nasadowego lub oczkowego, co jest szczególnie przydatne w trudno dostępnych miejscach. Niewątpliwą zaletą takiej konstrukcji jest fakt, iż w większości mamy w domu czy w warsztacie odpowiednie klucze do obsługi tego typu śrub.

Zastosowanie śrub DIN 933

Śruby z łbem sześciokątnym z pełnym gwintem DIN 933 śmiało można uznać za uniwersalne elementy złączne. Znajdują one zastosowanie w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa, poprzez przemysł maszynowy, aż po sektor motoryzacyjny.

Śruby te są wykorzystywane zarówno w konstrukcjach stalowych, jak i w połączeniach elementów wykonanych z innych materiałów.

Z czego wykonuje się śruby DIN 933?

Śruby DIN 933 produkowane są z różnych materiałów, w zależności od ich przeznaczenia. Najczęściej wykorzystuje się do tego stal węglową, stal nierdzewną (A2 i A4), mosiądz czy tytan. Nie ma zatem żadnego problemu z dopasowaniem śruby do konkretnych warunków użytkowych, również w sytuacji, gdy zakładamy, iż śruby będą eksploatowane w bardzo niesprzyjającym środowisku.

W przypadku śrub, od których wymagamy zwiększonej odporności na korozję, warto zdecydować się na elementy wykonane ze stali jakościowych, czyli A2 oraz A4.

Jeśli natomiast chodzi o wykończenie powierzchni śruby, to najczęściej spotyka się tutaj ocynkowanie, czernienie, fosfatowanie czy pasywację.

Wymiary śrub

Norma DIN 933 precyzyjnie określa wymiary śrub z łbem sześciokątnym z pełnym gwintem, zarówno na poziomie średnicy, jak i długości. Na polskim rynku dominują śruby z łbem sześciokątnym DIN 933 w zakresie średnic od M1,6 do M32, natomiast zakres ten może sięgać aż do M56. Widać zatem, że wśród śrub DIN 933 znajdziemy elementy złączne przeznaczone również do bardzo zaawansowanych projektów konstrukcyjnych, zarówno na potrzeby budownictwa naziemnego, jak i morskiego.

Gdzie możesz kupić śruby z łbem sześciokątnym z pełnym gwintem DIN 933?

Szukając specjalistycznych śrub o wiarygodnych parametrach wytrzymałościowych i wymiarowych, zawsze w pierwszej kolejności zajrzyj do profesjonalnej hurtowni elementów złącznych. To daje Ci pewność, że zakupisz produkty faktycznie spełniające określoną normę jakościową, w tym przypadku DIN 933.

Rekomendowaną przez nas hurtownią śrub i innych elementów złącznych jest Inox-Plus, w której możesz zrobić zakupy online, wygodnie wyszukując potrzebne produkty w wirtualnym katalogu i korzystając z fachowego doradztwa ekspertów.

Inox-Plus specjalizuje się w sprzedaży elementów złącznych ze stali jakościowych, czyli stali nierdzewnej A2 oraz stali kwasoodpornej A4. Dodatkowo w ofercie hurtowni znajdziesz osprzęt żeglarski.

Z pełną ofertą Inox-Plus możesz się zapoznać na stronie internetowej https://inoxplus.com.pl/.

Artykuł partnera.

Similar Posts