RTV i AGD

Czym charakteryzują się kable koncentryczne?

Ciężko wyobrazić sobie standardowe życie bez urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Wszystkie te narzędzia bazują na zjawisku przenoszenia informacji przez kable, w tym kable koncentryczne. Mają one nieco inną budowę niż standardowe kable wykorzystywane w instalacjach elektrycznych i są dostosowane do większych wymagań. Ich przeznaczeniem jest głównie szybkie przekazywanie sygnału bez żadnych zakłóceń z zewnątrz. Standardowe kable też mają taką możliwość, jednak wtedy jakość sygnału jest znacznie wolniejsza.

Zastosowanie kabli koncentrycznych

Kable koncentryczne wykorzystuje się do transmisji sygnałów o określonej częstotliwości. Są to częstotliwości radiowe zawierające się pomiędzy 3 kHz do 300 GHz. Są wykorzystywane do:

 • Anten odbiorczych oraz nadawczych niskiej mocy
 • Telewizji kablowej
 • Anten satelitarnych
 • Sieci internetowych w różnych technologiach
 • Przesyłania audio i wideo

Dzięki budowie kabla koncentrycznego, można go skutecznie wykorzystać w bezpośrednim położeniu metalowych obiektów, co jest niemożliwe w przypadku zastosowania innych rodzajów linii przesyłowych. Można go też używać w miejscach, w których występują zakłócenia elektromagnetyczne, gdyż jest na nie całkowicie odporny. Przeważnie stosuje się je do przesyłania sygnałów zawierających się w zakresie od 20 Hz do 15 GHz.

Z czego zbudowane są kable koncentryczne?

Budowa kabli koncentrycznych znacząco różni się od innych rodzajów kabli. Składają się one z przewodu elektrycznego, wykonanego przeważnie z miedzi. Na ogół jest to miedziowy drut lub bardziej wytrzymała miedziana linka. Kolejnym elementem jest izolacja wewnętrzna wykonana z polietylenu. Od niej zależy w dużej mierze impedancja falowa kabla. Ośrodkiem przewodzącym w kablach koncentrycznych jest ekran, który skutecznie chroni sygnał przed zakłóceniami, dzięki czemu kable są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne. Ostatnim elementem jest izolacja zewnętrzna, taka jak w innych kablach, która pełni funkcję zabezpieczenia mechanicznego.

Jak wybrać odpowiednie parametry kabla koncentrycznego?

Wybierając odpowiedni kabel koncentryczny, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Są to:

 • Wymiary
 • Częstotliwość
 • Tłumienie
 • Przenoszenie mocy
 • Elastyczność
 • Wytrzymałość

Jeśli chodzi o wytrzymałość, to są dwie opcje. Kabel koncentryczny może być lity lub żyłowy. Ten drugi ma większą elastyczność, więc jest bardziej praktyczny. Chcąc uzyskać większą wydajność, można zastosować przewody posrebrzane. Tradycyjne kable koncentryczne wykonuje się z drutu plecionego z miedzi, które tworzą ekran. To również daje dużą elastyczność, ale oznacza, że wymiar wewnętrznej osłony zmienia się, ze względu na zmianę struktury splotu. Chcąc uzyskać lepszą ekranowość, można zastosować ekran dwuwarstwowy. Mogą one mieć wygląd warkoczy, jednak bardziej powszechne jest wykorzystanie cienkiej folii. To zdecydowanie ułatwia montaż.

Similar Posts