Porady

Płytki arabeska – w których wnętrzach będą wyglądały najlepiej?

Płytki arabeska – w których wnętrzach będą wyglądały najlepiej?

W płytkach ceramicznych drzemie ogromny potencjał. Dostępne są w wielu finezyjnych kształtach, co zachęca nas do eksperymentowania z aranżacją. Jedną z ciekawszych propozycji są płytki arabeski. W jakich wnętrzach będą prezentować się najlepiej?

Teoretycznie płytki nie są niczym nowym, a w naszych domach goszczą od wielu lat, ale tak samo jak trendy wnętrzarskie ewoluują. Do wyboru mamy nie tylko tradycyjne kwadraty i prostokąty, lecz także interesujące formy, które same w sobie są dekoracją. Obok płytek heksagonalnych albo tych przypominających rybią łuskę, popularnością cieszą się płytki arabeska. Kiedy warto zdecydować się na ten ostatni wariant?

Płytki arabeski nie tylko do łazienki!

Od lat panuje przekonanie, że płytki ceramiczne powinny znaleźć się w łazience. Kiedy planujemy remont, od razu myślimy właśnie o płytkach. Są one trwałe i odporne na działanie wilgoci, a przy tym łatwo je utrzymać w czystości. Jednak kiedy mamy do dyspozycji tak efektowne płytki jak arabeski, możemy uczynić z nich dekorację właściwie w każdym pomieszczeniu.

Mogą witać gości już w przedpokoju, gdzie mogą zdobić zarówno podłogę, jak i fragment ściany. Ciekawy efekt uzyskamy w kuchni, kiedy ułożymy je na podłodze, we wnękach albo w przestrzeni między blatem a szafkami. Arabeski możemy wziąć pod uwagę także podczas wykańczania salonu lub sypialni, gdzie fantastycznie będą wyglądać za łóżkiem bądź kanapą.

Do jakich stylów aranżacyjnych?

Arabeski są jednocześnie ciekawe, oryginalne i uniwersalne. Możemy je zastosować przy wielu stylach aranżacyjnych. Największe pole do manewru daje mozaika biała. Biel jest barwą, którą wykorzystuje się w każdym wystroju. Przede wszystkim arabeska jest kształtem niezmiennie kojarzącym się z orientem, więc będzie idealnym uzupełnieniem wnętrza w stylu orientalnym lub marokańskim. Płytki te będą też dobrze prezentować się w wystroju nowoczesnym, skandynawskim i tradycyjnym. Jeżeli wybierzemy płytki z połyskiem, to mogą być także przy stylu glamour.

Jeżeli postawimy na tak uniwersalne kolory jak wspomniana biel lub czerń, to arabeski będą dobrze komponować się ze wszystkimi meblami i dodatkami, jakie znajdą się we wnętrzu. A skoro są takie wytrzymałe, to, nawet kiedy za jakiś czas będziemy chcieli odświeżyć aranżację, płytki nadal będą pasować.

Inne płytki na ścianie inne na podłodze

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Kiedy będziemy wybierać płytki, od razu musimy sprecyzować, czy mają one być na podłodze, czy na ścianie. Wydawałoby się, że to niewielka różnica, ale prawda jest taka, że płytki będą miały inną powierzchnię. O ile na ścianie mogą być modele z wysokim połyskiem i gładkie, o tyle na podłodze nie będzie to zbyt szczęśliwy wybór, a na pewno nie tam, gdzie podłoga jest często mokra, co ma miejsce na przykład w łazience. Takie płytki mogą zrobić się bardzo śliskie, a to stwarza ryzyko upadku. Dlatego też, kiedy będziemy szukać czegoś na podłogę, zastanówmy się nad płytkami antypoślizgowymi.

Similar Posts