Nieruchomości

Prywatna oaza spokoju za miastem

Prywatna oaza spokoju za miastem

Działka za miastem to świetne miejsce, aby zrelaksować się po całym tygodniu pracy, spotkać się z rodziną czy znajomymi, a nawet spędzić dłuższy urlop. Aby to robić w sposób komfortowy, warto postawić domek letniskowy, w którym można wygodnie funkcjonować przez cały okres pobytu.

Działka idealna, czyli jaka?

Działek za miastem jest bez liku. Coraz więcej osób ich szuka, ale większość z nas ma ten sam problem – jaka będzie tą idealną? Przede wszystkim zacząć należy od lokalizacji. Zastanówmy się, co dla nas oznacza za miastem – czy pół godziny drogi, czy dalej, w całkowitej głuszy? Jakie sąsiedztwo nam odpowiada – las, jezioro, pola czy też gęstsza zabudowa i kilku sąsiadów. Należy sobie także odpowiedzieć na pytanie o ukształtowanie samej działki – ma być płaska czy tarasowa? Wszystko to należy wziąć pod uwagę przed ostateczną decyzją. Nie będzie łatwo – na rynku jest wiele działek, które przykuwają wzrok i zachwycają nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy.

Jednak samo ukształtowanie, położenie i wygląd to nie wszystko. Ważne, aby zwrócić uwagę na tzw. uzbrojenie działki. Czy jest doprowadzona woda, kanalizacja, czy jest prąd. O ile jeszcze kanalizacja nie jest największym problemem, ponieważ zawsze można skorzystać z szamba, o tyle woda i prąd to podstawa. Mając te media, można spokojnie stawiać dom. Poza tym – im więcej udogodnień, tym mniejsze koszty dalszych prac.

Wiele osób szuka również już ogrodzonych działek. Po pierwsze – znów w ten sposób zmniejszamy kolejne wydatki. Po drugie – ładne ogrodzenie uwydatnia walory estetyczne działki, a także – a może przede wszystkim – zwiększa bezpieczeństwo. Im lepiej wykończoną działkę znajdziemy, tym mniej pracy nas czeka później.

Jest działka – czas na dom

Tak jak wiele jest działek, tak samo wiele jest domków letniskowych. To, jak duży wybierzemy, zależy nie tylko od naszego gustu i oczekiwań, ale też od rozmiaru samej działki. Im większa, tym większa nieruchomość wchodzi w grę. Jednak jeśli ma to być tylko sporadycznie uczęszczane miejsce na weekendowe grillowanie czy naładowanie akumulatorów, nie ma sensu stawiać tam ogromnych domów. Lepiej wybrać mniejszy, w którym wygodnie się wyśpimy, ale też ugotujemy i weźmiemy prysznic. Słowem – wszystko, czego potrzeba podczas krótkiego pobytu.

Sytuacja zmienia się jednak w momencie, kiedy domek letniskowy ma być jednocześnie oazą spokoju i miejscem urlopowego wypoczynku. Wówczas warto spojrzeć w stronę domków – piętrowych lub parterowych – których powierzchnia mieści się w przedziale ok. 30-60 metrów kwadratowych. Wówczas zyskujemy już naprawdę pokaźną i wygodną powierzchnię do życia. Mało tego – możemy nawet przenocować gości, ponieważ spokojnie zmieścimy tam dodatkową sypialnię.

Takie domki letniskowe cechują się również wyjątkową trwałością. Zostały skonstruowane w taki sposób, aby opierać się nawet najgorszym warunkom atmosferycznym. To oznacza, że będą służyć przez długie lata. Jeśli chcemy, aby był to dom całoroczny, możemy spokojnie zamówić opcję wykończenia – elewację oraz orynnowanie. Możemy także wstawić w środku kominek – należy jednak zgłosić to w trakcie zamawiania nieruchomości, ponieważ konieczne będzie przystosowanie całości do takiego rozwiązania.

Similar Posts